Rurexpol: kontrakty na rury wiertnicze za 50 mln zł

Rury alchemia arc

fot: ARC

Po trzech kwartałach 2011 r. stalowa Grupa Kapitałowa Alchemia uzyskała prawie 847,5 mln zł przychodów ze sprzedaży

fot: ARC

Częstochowski Rurexpol należący do Grupy Alchemia, który jest jedynym dostawcą rur wiertniczych bez szwu w Polsce, zwiększył eksport na tyle, że zrównoważył on sprzedaż krajową. Oznacza to, że od początku roku coraz więcej polskich rur wiertniczych z Rurexpolu zostało sprzedanych za granicą.

Pojedyncze kontrakty na dostawy rur wiertniczych od początku roku opiewały średnio na kilka milionów złotych. W sumie od początku roku Rurexpol sprzedał produkty za ok. 50 mln zł, w czym udział sprzedaży na rynki zagraniczne wyniósł połowę.

Grupa Alchemia wysyła wytwarzane rury wiertnicze na rynki Unii Europejskiej oraz Polski. Obecna jest również na rynkach USA, Kanady i Bliskiego Wschodu obsługując głównie sektory wydobywcze gazu oraz ropy naftowej. Ponadto rury produkowane przez zakład produkcyjny Alchemii - Rurexpol, wykorzystywane są przy odwiertach geotermalnych, wodnych oraz pod wydobycie soli.

Firma realizuje stałe dostawy dla firm niemieckich, holenderskich, austriackich, rumuńskich, czeskich oraz węgierskich. W tym roku zawarto kilka znaczących umów na sprzedaż rur wiertniczych z holenderską firmą Deep Drill oraz niemieckim Iteco.

W ostatnim czasie Alchemia wygrała kontrakt na dostawy rur wiertniczych do PGNiG oraz innych podmiotów operujących na stosunkowo młodym, kształtującym się rynku związanym z wydobyciem gazu łupkowego.

Ilości wydawanych koncesji państwowych na poszukiwanie gazu łupkowego na terytorium Polski oraz sygnałów płynących z zagranicznego otoczenia rynkowego tj. podmiotów zagranicznych operujących w tej branży pozwala Alchemii patrzeć z optymizmem na kolejne lata w tym sektorze, zwłaszcza że realizowane w Rurexpolu inwestycje i posiadane zaplecze produkcyjne, zabezpieczają potrzeby odbiorców obecnie i biorąc pod uwagę postęp techniczny w tym sektorze również w przyszłości.

Po trzech kwartałach 2011 r. stalowa Grupa Kapitałowa Alchemia uzyskała prawie 847,5 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost o ponad 73 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Skonsolidowany zysk netto po trzech kwartałach br. wzrósł ponad trzykrotnie (rok do roku) do 62,9 mln zł.

Grupę Kapitałową Alchemia SA tworzą: giełdowa spółka Alchemia SA z zależnymi od niej podmiotami: Huta Batory, Rurexpol, WRA, Huta Bankowa, Kuźnia Batory, Laboratorium Badań Batory.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.