Ruda Śląska: więcej miejsc w przedszkolach

Ponad 170 dodatkowych miejsc w miejskich przedszkolach przybędzie od nowego roku szkolnego w Rudzie Śląskiej. Tym samym liczba miejsc w placówkach wzrośnie do ponad 4300.

- Tworząc nowe miejsca chcieliśmy w jakiś sposób pomóc rodzicom dzieci, które w tym roku nie zdołały się dostać do przedszkoli. Podobnie jak w poprzednich latach zapotrzebowanie okazało się większe niż liczba miejsc. Dzieje się tak dlatego, że zgodnie z obowiązującymi nas przepisami musimy w pierwszej kolejności rezerwować miejsca dla 5 i 6-latków - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Podczas zakończonego niedawno naboru do miejskich przedszkoli na rok szkolny 2013/2014 na ponad 4100 miejsc przygotowanych w placówkach rodzice dzieci złożyli ponad 5 000 wniosków o przyjęcie. Ta duża dysproporcja pomiędzy liczbą podań a liczbą wolnych miejsc to efekt tego, że gminy w całym kraju do przedszkoli w pierwszej kolejności przyjmować muszą dzieci sześcioletnie oraz pięcioletnie odbywające roczne przygotowanie przedszkolne - wynika to wprost z ustawy o systemie oświaty. To dlatego brakuje miejsc dla dzieci młodszych i to rodzice właśnie tych dzieci mają największy problem ze znalezieniem miejsca w przedszkolu dla swej pociechy.

Władze Rudy Śląskiej zdecydowały się pomóc rodzicom poprzez utworzenie od 1 września 8 dodatkowych oddziałów przedszkolnych, w których znajdzie się ponad 170 nowych miejsc. Powstaną one w Szkole Podstawowej nr 4, Szkole Podstawowej nr 36, Miejskim Przedszkolu nr 44 (umiejscowienie oddziałów w Szkole Podstawowej nr 6), Miejskim Przedszkolu nr 8, Miejskim Przedszkolu nr 30, Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 2 oraz w Zespole Szkół nr 3 Specjalnych im. św. Łukasza.

- Placówki te dysponują odpowiednimi warunkami lokalowymi. Sale wyposażone są w niezbędne pomoce dydaktyczne, a dzieci zostaną objęte fachową opieką nauczycieli - zapewnia wiceprezydent Anna Krzysteczko.

W Rudzie Śląskiej od kilku już lat przybywa miejsc w przedszkolach - Tylko w ostatnich dwóch latach szkolnych utworzyliśmy 7 dodatkowych oddziałów przedszkolnych, zwiększając tym samym liczbę miejsc w przedszkolach o ok. 330 - wyjaśnia Anna Krzysteczko. W poprzednim roku szkolnym nowe miejsca utworzone zostały w Szkole Podstawowej nr 36, natomiast w tym roku szkolnym o dodatkowe miejsca wzbogaciły się: Zespół Szkół nr 3 Specjalnych im. św. Łukasza, Miejskie Przedszkole nr 20, Miejskie Przedszkole nr 40, Miejskie Przedszkole nr 47 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 2. Ten ostatni wzbogacił się o 50 nowych miejsc dzięki adaptacji na przedszkole budynku przy ul. Poniatowskiego 6.

Od 1 września 2011 r. odpłatność rodziców za pobyt dziecka w miejskim przedszkolu naliczana jest za każde pół godziny rozpoczęte powyżej podstawy programowej. Wcześniej naliczanie następowało za każdą rozpoczętą godzinę. Dzięki tej zmianie średnio o 23,8 proc. zmniejszyły się opłaty rodziców w stosunku do tych obowiązujących w roku szkolnym 2010/2011. Aktualnie od 1 stycznia 2013 r. stawka za godzinę pobytu dziecka ponad realizację podstawy programowej wynosi 1, 92 zł.

W Rudzie Śląskiej funkcjonuje 28 miejskich przedszkoli, które są placówkami samodzielnymi. Kolejne przedszkole działa w ramach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Ponadto funkcjonują 3 oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej nr 20, 1 oddział w Szkole Podstawowej nr 36 oraz 1 oddział specjalny w Zespole Szkół nr 3 Specjalnych. Oprócz przedszkoli, których organem założycielskim jest miasto, w Rudzie Śląskiej funkcjonują placówki niepubliczne: 4 przedszkola, 2 zespoły i 1 punkt wychowania przedszkolnego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.