Ruda Śląska: w miejscu dawnej koksowni tereny zielone

1517294154 koksownia orzegow rsl youtube

fot: Ruda Śląska - Youtube

Ruiny ponadstuletniej koksowni Orzegów zostaną zabezpieczone

fot: Ruda Śląska - Youtube

Kosztem ponad 21 mln zł Ruda Śląska zrekultywuje i przywróci mieszkańcom obszar dawnej koksowni. W poniedziałek, 8 października, miasto poinformowało o podpisaniu umowy z wykonawcą, który ma opracować dokumentację i do końca 2021 r. zrealizować inwestycję.

W efekcie na prawie 5 ha zdegradowanego poprzemysłowego gruntu na skraju rudzkiej dzielnicy Orzegów powstanie ogólnodostępny teren zielony z trawnikami, alejkami, ławkami, ścieżką dydaktyczną i parkingiem.

Jak wynika z poniedziałkowej informacji rudzkiego samorządu, zakres prac obejmie m.in. zneutralizowanie niebezpiecznych związków zalegających w gruncie i w wodach podziemnych, uporządkowanie dzikiej roślinności, wykonanie nowych, dostępnych dla mieszkańców trawników, budowę alejek z latarniami i małą architekturą oraz budowę parkingu.

Częścią przedsięwzięcia będzie zabezpieczenie ruin budowli po byłej koksowni. Planowana jest ścieżka dydaktyczna, która obejmie pozostałości po dawnym zakładzie oraz teren, na którym się znajdował. Przekazywane mają być tam informacje o historii miejsca i funkcjonowaniu koksowni.

- Zrekultywowany teren po koksowni będzie miał charakter rekreacyjno-kulturowy. Powstanie parku wiązało się będzie z zachowaniem pamięci o zakładzie, który przez wiele lat stanowił integralną część Orzegowa - zaznaczyła cytowana w poniedziałkowej informacji prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Zgodnie z informacją miasta pierwsze prace przy budowie koksowni Orzegów (pierwotnie Gotthard) zaczęły się w 1900 r. W 1903 r. powstała tam pierwsza 35-komorowa bateria pieców koksowniczych. W 1908 r. funkcjonowały trzy baterie pieców oraz pięć kotłów. Węgiel do koksowni sprowadzano z pobliskiej kopalni Karol.

Pod koniec II wojny światowej zakład został poważnie zniszczony; później był odbudowywany. Zakończył działalność w 1976 r. Według rudzkiego samorządu to najstarszy tego typu zakład na terenie Polski. Do dziś zachowały się budynek wieży węglowej, ciąg komór pierwszej baterii wraz z odcinkiem drogi dojazdowej oraz zbiornik smoły.

Wartość inwestycji związanej z rekultywacją i remediacją terenu byłej koksowni oszacowano pierwotnie na ponad 19,9 mln zł, przy 16,9 mln zł dofinansowania z krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Będą to już kolejne tereny zielone w woj. śląskim rewitalizowane przy wsparciu z tego źródła (ich rozdział koordynuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

Dotąd fundusze unijne z puli POIiŚ przeznaczonej na poprawę jakości środowiska miejskiego zdobyły w regionie, m.in. Bytom, Jaworzno, Mysłowice, Sosnowiec czy Świętochłowice. Ruda Śląska otrzymała dofinansowanie dla Orzegowa w naborze wniosków dla projektów zakładających "wsparcie dla zanieczyszczonych lub zdegradowanych terenów" - w średnich miastach.

Rudzki samorząd w tym roku na różne projekty rewitalizacyjne przeznaczył ponad 20 mln zł. Rozpoczęto m.in. przebudowę pierwszych spośród 10 wybranych podwórek, budowę Traktu Rudzkiego (czyli rewitalizację 35 ha terenów zielonych, głównie w dzielnicach Wirek i Nowy Bytom) oraz kompleksowy remont willi Florianka w Nowym Bytomiu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.