Ruda Śląska: szkoła wyprostowana

1474025686 img 7843

fot: UM Ruda Śląska

Prace sfinansowała Kompania Węglowa w ramach usuwania szkód górniczych

fot: UM Ruda Śląska

Zakończyło się prostowanie Szkoły Podstawowej nr 20 w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach. Dzięki temu po rocznej przerwie uczniowie wrócili w mury swojej placówki. Budynek był pochylony w tak dużym stopniu, że po wyrównaniu poziomu trzeba było dobudować schody wejściowe w miejscu, gdzie dotąd nie były one potrzebne.

- Prace sfinansowała Kompania Węglowa w ramach usuwania szkód górniczych. Przy tej okazji władze Rudy Śląskiej postanowiły natomiast zafundować szkole nową instalację centralnego ogrzewania - poinformował rudzki magistrat w komunikacie przesłanym do portalu górniczego nettg.pl.

- Cieszę się, że nowy rok szkolny mogliśmy rozpocząć już w naszej szkole. A szczególnym powodem do radości jest obecność uczniów klasy pierwszej, pokazująca, że mimo utrudnień w ostatnim roku, nadal cieszymy się zaufaniem rodziców - stwierdza Katarzyna Szuba, dyrektor SP 20.

Budynek był przechylony w tak dużym stopniu, że stanowiło to już zagrożenie dla uczniów. Po przeprowadzonym przez Kompanię Węglową prostowaniu budynku, w wyniku którego jedna jego strona podniosła się o ponad metr, trzeba było dobudować schody do wejścia, przy którym wcześniej nie były one potrzebne.

- Wszystkie pomieszczenia zostały odświeżone, ściany zostały wyłożone siatką, zagipsowane i pomalowane z zachowaniem jednolitej kolorystyki. Z wyjątkiem korytarzy na drugim i trzecim piętrze wymienione zostały podłogi, podobnie jak parkiet sali gimnastycznej - wylicza Katarzyna Szuba.

Prac remontowych w liczącym ponad 100 lat zabytkowym budynku wymagały również łazienki. Ścianki działowe, dostosowane do pochylenia, trzeba było postawić od nowa. Konieczna była też wymiana płytek ściennych, które również kładzione były z uwzględnieniem poziomu przed prostowaniem budynku, a wiele z nich popękało.

Remont prowadzony przez górnictwo miasto wykorzystało do wykonania prac sfinansowanych z własnego budżetu. - Za prawie 127 tys. zł wymieniliśmy instalację centralnego ogrzewania. - A już kilka lat temu zmodernizowaliśmy w tej szkole kotłownię - wyjaśnia Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM. Z miejskich pieniędzy sfinansowano również wymianę okien w łazienkach i odrestaurowanie zabytkowych drzwi od strony podwórza.

Dla uczniów koniec remontu oznaczał powrót do swojej szkoły z pomieszczeń zastępczych. - Korzystaliśmy z budynku wykorzystywanego kiedyś przez rudzki oddział Akademii Górniczo - Hutniczej, do którego uczniowie mieli zapewniony bezpłatny transport. Oddziały przedszkolne znalazły miejsce Miejskim Przedszkolu nr 42, a salę gimnastyczną zastępowała hala sportowa GKS "Urania" - informuje dyrektor Katarzyna Szuba.

Budynek obecnej Szkoły Podstawowej nr 20 im. Marii Konopnickiej w Rudzie Śląskiej został wybudowany w 1910 roku w stylu modernizmu z przeznaczeniem na katolicką szkołę żeńską. W latach 30. XX wieku szkoła stała się placówką koedukacyjną. Stosunkowo prostą architekturę budynku (dekoracja jedynie w postaci płaskich, ceglanych lizen pod oknami) w ciekawy sposób skontrastowano z ozdobnym, wyłożonym kamiennymi klińcami wejściem głównym.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Jakie są zastosowania komputerów przemysłowych? 5 przykładów

Komputery przemysłowe (IPC) to wyspecjalizowane jednostki, stworzone do nieprzerwanej pracy 24/7 w ekstremalnych warunkach, gdzie standardowe PC zawodzą. Ich wzmocniona konstrukcja i niezawodność stanowią fundament nowoczesnej automatyzacji. Od wspierania procesów produkcyjnych i kontroli jakości, przez zarządzanie logistyką i monitorowanie infrastruktury, po interfejsy HMI i przetwarzanie brzegowe z AI – komputery przemysłowe gwarantują ciągłość i wydajność w przemyśle 4.0.

Pilny apel Okręgowego Inspektora Pracy. Chodzi o upały

Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy zaapelował do pracodawców o podejmowanie działań ograniczających wpływ wysokich temperatur na warunki pracy.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.