Ruda Śląska: przetarg na zakup prądu dla miejskich jednostek

Linie energetyczne KK82

fot: ARC

Światowy kryzys spowodował potężne straty koncernów energetycznych

fot: ARC

Ruda Śląska zamierza ogłosić jeden skonsolidowany przetarg na zakup energii elektrycznej na potrzeby jednostek miejskich. Dzięki temu wydatki związane z zakupem prądu mają zmniejszyć się co najmniej o 10 proc. - ocenia prezydent miasta, Grażyna Dziedzic.

Zadłużona w sumie na ponad 200 mln zł Ruda Śląska wdraża program oszczędnościowy, skutkujący zmniejszeniem wydatków. Dotyczy to m.in. kosztów energii. Jak podali w czwartek przedstawiciele Urzędu Miasta, w pierwszej połowie roku zaoszczędzono ok. 1,5 mln zł na oświetleniu ulic i budynków należących do magistratu.

W przyszłym roku, gdy uda się w jednym przetargu wybrać dostawcę prądu dla wielu miejskich jednostek, oszczędności mają być większe.

Wspólne zaopatrywanie wielu placówek w energię praktykowane jest już w kilku dużych miastach woj. śląskiego. W przyszłym roku wspólny przetarg na zakup prądu dla miejskich instytucji, szkół oraz na potrzeby oświetlenia ulicznego w co najmniej kilku miastach planuje ogłosić Górnośląski Związek Metropolitalny. Jego przedstawiciele szacują, że oszczędność może sięgnąć co najmniej 15 proc., przy wydatkach miejskich placówek na energię rzędu 100 mln zł rocznie.

GZM zamierza wykorzystać zapisy ustawy o zamówieniach publicznych. Umożliwia ona, by gminy ze swego grona wyłoniły lidera, który w ich imieniu udzieli Związkowi pełnomocnictwa w sprawie zorganizowania i przeprowadzenia przetargu na zakup energii.

Ruda Śląska, oprócz oszczędności przy zakupach prądu, tnie także inne wydatki oraz szuka nowych wpływów do budżetu. Ponad 12 mln zł samorząd zarobił na sprzedaży nieruchomości. Swój udział w dochodach miasta mają również należące do gminy spółki, które wpłaciły do kasy miasta ok. 2,5 mln zł dywidendy za ubiegły rok.

- Podejmowane działania przynoszą efekty, ale sytuacja finansów miasta wciąż jest bardzo trudna - przyznaje prezydent Dziedzic, podkreślając jednocześnie, że po pół roku "zaciskania pasa" kwotę zobowiązań Rudy Śląskiej z tytułu niezapłaconych w ubiegłym roku faktur udało się zmniejszyć z 56 mln zł do niespełna 30 mln zł, z czego prawie 16 mln zł to zobowiązania wymagalne.

W sumie zobowiązania Rudy Śląskiej z tytułu m.in. kredytów, pożyczek i obligacji przekraczają 200 mln zł. W pierwszym półroczu 2011 r. dochody miasta wyniosły ponad 270 mln zł, wobec ponad 244 mln zł przed rokiem. To m.in. efekt większych wpływów z podatków, dotacji i subwencji. Wydatki miasta w tym okresie to prawie 260 mln zł, z czego 52 mln zł to zobowiązania z ubiegłego roku. Samorządowcy szacują, że realne ograniczenie wydatków miasta wobec pierwszego półrocza 2010 r. to ok. 30 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.