Ruda Śląska: będą obligacje o wartości 32 mln zł

fot: Maciej Dorosiński

- Ruda Śląska jest miastem górniczym i długo jeszcze nim będzie, dlatego staramy się współpracować z kopalniami. Bardzo cenię sobie zwłaszcza współpracę z Kompanią Węglową - powiedziała Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej

fot: Maciej Dorosiński

Ruda Śląska do końca roku wyemituje obligacje komunalne o wartości 32 mln zł. Kwota przeznaczona zostanie na wykup obligacji z lat 2006 i 2008 oraz spłatę pożyczek otrzymanych na budowę kanalizacji z funduszy europejskich - poinformowały w czwartek (31 stycznia) władze miasta.

W tegorocznym, uchwalonym pod koniec zeszłego roku budżecie zabezpieczono środki na wykup obligacji z 2006 i 2008 r. o łącznej wartości 28 mln zł oraz 4 mln zł na spłatę pożyczek zaciągniętych w związku z realizacją projektu "Oczyszczanie ścieków - Ruda Śląska".

Potrzebne 32 mln zł na ten cel pochodzić będzie z emisji nowych obligacji, na co w czwartek zgodę wyrazili radni. Obligacje wyemitowane zostaną do końca roku w ośmiu seriach, a ich wartość wyniesie od 2,5 do 6 mln zł. Wykup obligacji nastąpi w latach 2018-2021.

Po emisji tegorocznych obligacji oraz wykupie tych z poprzednich lat, zadłużenie miasta z tytułu obligacji na koniec roku wyniesie 95,5 mln zł. Ruda Śląska od ponad dwóch lat ogranicza zadłużenie. Ma to dla miasta duże znaczenie w kontekście nowej perspektywy finansowej budżetu unijnego na lata 2014 - 2020.

- Przygotowujemy się do sięgnięcia po unijne pieniądze, a trzeba pamiętać, że im mniejsze zadłużenie miasta, tym większa szansa na unijne środki na inwestycje - powiedziała prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Zadłużenie Rudy Śląskiej pod koniec 2010 r., czyli na początku kadencji obecnych władz miasta, wynosiło około 220 mln zł. Na koniec 2012 roku zadłużenie Rudy Śląskiej wyniosło 161 mln zł. W 2013 roku miasto w dalszym ciągu zmniejszać będzie zadłużenie, które pod koniec grudnia ma wynieść około 155 mln zł.

Tegoroczna nadwyżka budżetowa miasta, która powinna kształtować się na poziomie 5,9 mln zł, w całości przeznaczona zostanie na spłatę pożyczek otrzymanych na finansowanie zadań związanych z realizacją współfinansowanego ze środków unijnych projektu "Oczyszczanie ścieków - Ruda Śląska".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.