Rozważają możliwości budowy kawernowych magazynów gazu

fot: ARC

Spółka będzie informować, jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy z dostawą gazu z kierunku wschodniego

fot: ARC

Operator systemu magazynowania gazu Gas Storage Poland (GSP) w nowej strategii rozważa opcje budowy kawernowych magazynów gazu. To kierunek pożądany, m.in. ze względu na oczekiwany rozwój energetyki gazowej - mówi prezes Gas Storage Poland Karina Szostak.

W ramach przygotowań strategii GSP przeprowadziło jesienią 2025 r. badanie rynkowe wśród uczestników rynku gazu, zainteresowanych korzystaniem z magazynów. Jednym z wniosków jest to, że zgłaszane zapotrzebowanie na pojemności magazynowe od 2030 r. przekracza dostępne zdolności oraz wysokie zainteresowanie usługami, jakich dostarczają magazyny kawernowe - pozwalające na szybkie zatłaczanie i wytłaczanie gazu.

- Strategia to ścieżka rozwoju w kierunku budowy odpornego i elastycznego systemu. Widzimy opcje rozwojowe. Obecnie je analizujemy i przygotowujemy się do decyzji, które podejmiemy w oparciu o bezpieczeństwo, użyteczność, efektywność dla całego systemu oraz zdolność finansową operatora do ich realizacji - powiedziała prezes Szostak.

W krótkiej perspektywie operator dostrzega możliwość poprawy charakterystyki pracy niektórych magazynów gazu, jednak - jak zaznaczyła szefowa GSP - niezależnie od takich rozwiązań operator powinien monitorować i odpowiadać na potrzeby w horyzoncie długoterminowym.

- Rozważamy opcje inwestycyjne, które prowadzą do powstania nowych, czynnych, elastycznych pojemności magazynowych w magazynach kawernowych. Ten kierunek jest pożądany z punktu widzenia rozwoju energetyki gazowej, jak i potencjalnego wykorzystania tych aktywów do magazynowania ewentualnych, alternatywnych nośników energii - podkreśliła.

W świetle aktualnych prognoz wzrostu krajowego zużycia gazu ziemnego w swojej strategii GSP identyfikuje wyzwanie związane z pokryciem zapotrzebowania na usługi magazynowe, m.in. z powodu pojawienia się w perspektywie do 2030 r. szeregu źródeł energii elektrycznej na gaz.

Ze względu na swoje zadania w systemie elektroenergetycznym z coraz większym udziałem pogodozależnych OZE, będą one działać przez stosunkowo krótkie okresy, ale z dużą mocą.

- Istotne będzie pokrywanie krótkotrwałych wzrostów zapotrzebowania na gaz ziemny. Elastyczne magazyny kawernowowe, charakteryzujące się dużą mocą odbioru i zatłaczania niezależnie od sezonu, mogą zapewnić tym elektrowniom odpowiednią ilość paliwa w momentach szczytowego zapotrzebowania. I to zaobserwowaliśmy w zgłoszonym zapotrzebowaniu rynku na usługi magazynowe - wyjaśnia Karina Szostak.

Jak zaznaczyła, operator widzi również potrzebę zdefiniowania ram prawnych, które będą gwarantowały odpowiedni poziom bezpieczeństwa energetycznego, ale również umożliwią elastyczną odpowiedź na oczekiwania uczestników rynku pod kątem utrzymywania pojemności handlowych.

W ocenie prezes GSP, kluczowym wyzwaniem w związku z realizacją projektów rozwojowych jest zapewnienie ich odpowiedniego poziomu finansowania. - Widzimy kilka możliwości w tym zakresie, rozmawiamy zarówno w ramach grupy kapitałowej Gaz-System, z właścicielem instalacji magazynowych czy instytucjami finansowymi. Analizujemy opcje finansowania - zaznaczyła szefowa GSP, przypominając, że magazyny są aktywami regulowanymi i charakteryzują się niższymi, ale stabilnymi stopami zwrotu.

- Potrzeba kompleksowego myślenia o ustrukturyzowaniu potencjalnego finansowania projektów rozwojowych uwarunkowana jest przede wszystkim szczególną sytuacją właścicielską spółki i pełnieniem funkcji operatora wyłącznie w oparciu o majątek powierzony, czyli niebędący własnością GSP - podkreśliła prezes Szostak. Spółka Gas Storage Poland należy do operatora przesyłowego gazu Gaz-Systemu, ale zarządza magazynami, które są własnością Orlenu.

Odnosząc się do strategii operatora, prezes GSP oceniła, że stanowi ona spojrzenie w przyszłość i chęć wyznaczania kierunków transformacji operatorów systemu magazynowania w Unii Europejskiej.

- Nie chcemy tylko nadążać za rynkiem, mamy ambicję przewidywania, wyprzedzania jego potrzeb. Prowadzimy analizy techniczne i ekonomiczne możliwości magazynowania w kawernach sprężonego powietrza w celu wytarzania energii elektrycznej, w sytuacji jego szczytowego zapotrzebowania. Uważamy również, że magazyny powinny być również gotowe na magazynowanie gazów nisko i zeroemisyjnych - podkreśliła Karina Szostak.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.