Energetyka: Dzięki modernizacji elektrownia będzie mogła bezawaryjnie pracować przez kolejne 40 lat

1632816002 olawa

fot: PGE EO

System w Oławie pozwala w znaczący sposób obniżyć koszty związane z nieplanowanymi przestojami i naprawami

fot: PGE EO

PGE Energia Odnawialna podpisała umowę na modernizację Elektrowni Wodnej Gubin (Lubuskie). Do końca marca 2024 r. wymienione zostaną tam m.in. dwa hydrozespoły, a trzeci przejdzie kapitalny remont - poinformował w poniedziałek rzecznik PGE Energia Odnawialna Maciej Gelberg.

Dodał, że dzięki modernizacji elektrownia będzie mogła bezawaryjnie pracować przez kolejne 40 lat, zwiększając swoje możliwości produkcyjne o 10 proc. - z obecnych 3 634 MWh do ok. 4 000 MWh. Pozwoli to zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną blisko 2 tys. gospodarstw domowych.

Modernizacja elektrowni będzie prowadzona w kilku etapach. Na początku wymienione zostaną hydrozespoły Hz 3 i Hz 2 wraz całym zapleczem technologicznym. Następnie zmodernizowany będzie hydrozespół Hz 1, w tym: aparat kierowniczy, wirnik, łożysko nośne i główne, układ regulacji oraz generator.

Elektrownia Wodna Gubin jest jednym z najstarszych obiektów hydrotechnicznych w Polsce. Została wybudowana wraz ze stopniem wodnym w 1905 r. w korycie Nysy Łużyckiej. Posiada trzy hydrozespoły z turbiną Kaplana o łącznej mocy ok. 1,1 MW.

Projekt związany z modernizacją elektrowni wodnej w Gubinie korzysta z dofinansowania o wartości 6 mln zł otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG z programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, mającego na celu złagodzenie zmian klimatycznych.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 elektrownie fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2 433,1 MW.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wakacje na terenie byłej kopalni? Dlaczego nie!

Muzeum Saturn w Czeladzi organizuje wakacje na terenach dawnej kopalni Saturn. Dzieci mogą tam świetnie spędzić czas.

Zakończono ładowanie paliwa jądrowego do reaktora czwartego bloku w elektrowni w Mochovcach

Zakończono ładowanie paliwa jądrowego do reaktora czwartego bloku w elektrowni w Mochovcach - poinformowała w poniedziałek spółka Słowackie Elektrownie. Po uruchomieniu reaktora Słowacja będzie miała w miksie energetycznym 77,7 proc. energii z atomu; to jeden z najwyższych wskaźników na świecie.

USA: Giełdy zaczęły tydzień od wzrostów

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się wyraźnymi wzrostami głównych indeksów, a Dow Jones pierwszy raz w historii zamknął dzień powyżej poziomu 53 tys. punktów. Tym samym amerykańskie giełdy kontynuują solidne zwyżki z poprzedniego tygodnia.

Ruszył nabór w programie „Zamień piec na sieć” realizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpoczął nabór wniosków w programie „Zamień piec na sieć”, który ma przyspieszyć modernizację systemów grzewczych w regionie. Przedsiębiorstwa ciepłownicze mogą sięgnąć po dotacje i preferencyjne pożyczki na inwestycje w sieci ciepłownicze oraz odnawialne źródła energii, z dofinansowaniem sięgającym nawet 100 proc. kosztów kwalifikowanych.