Rozpoczęła się konferencja „Górnictwo – zacznijmy nasze jutro już dzisiaj”

1611838548 konf jsw

fot: JSW

Konferencja, która odbywa się w trybie on-line, potrwa do piątku, 29 stycznia

fot: JSW

W czwartek, 28 stycznia, rozpoczęła się dwudniowa Konferencja Naukowa Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej pt. „Górnictwo – zacznijmy nasze jutro już dzisiaj”. Współorganizatorami wydarzenia są: Jastrzębska Spółka Węglowa, JSW Szkolenie i Górnictwo oraz JSW IT Systems.

- Ta konferencja ma charakter bardzo praktyczny. Z Akademią Górniczo-Hutniczą współpracujemy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej na wielu polach. W zasadzie chyba ze wszystkimi wydziałami, ale z Wydziałem Górnictwa i Geoinżynierii współpracujemy najdłużej – powiedział podczas otwarcia Artur Dyczko, p.o. prezesa zarządu JSW.

- Poświęcimy się aspektom praktycznym. Aplikacyjność mamy wszyscy we krwi. My na AGH nie umiemy inaczej, umiemy tylko praktycznie i tylko aplikacyjnie – dodał prof. Marek Cała, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH.

Tematyka konferencji została podzielona na sesje tematyczne, które obejmują: zagrożenia geomechaniczne w górnictwie podziemnym, efektywność energetyczną, gospodarkę o obiegu zamkniętym i kwalifikacje w branży górniczej.

„Celem konferencji jest pokazanie obecnych i przyszłych kierunków działalności naukowej we współpracy z partnerami z branży górniczej, a szczególnie z Jastrzębską Spółką Węglową. Warto podkreślić, że 2020 rok był wyjątkowy ze względu na sytuację epidemiczną, a liczne ograniczenia z tym związane wpłynęły na działalność branży górniczej, a także działalność naukową AGH. Po dostosowaniu się do nowej sytuacji, firmy wydobywcze powróciły do normalnego funkcjonowania, a znaczna część kształcenia na uczelniach została przeniesiona do wirtualnego świata w formie zajęć on-line. Niestety w tych warunkach rozwój współpracy, badań oraz projektów naukowych został ograniczony. Ponadto zmiany zachodzące w sektorze górnictwa w Polsce i Unii Europejskiej zaczęły istotnie wpływać na działalność branży górniczej, ale także działalność dydaktyczną i naukową spokrewnionych dziedzin naukowych. Wykorzystanie i wyeksponowanie posiadanych kompetencji pokaże zachodzące zmiany i wskaże obszary transformacji” - można przeczytać na stronie JSW.

W konferencji, która odbywa się w trybie on-line, mogą wziąć wszyscy chętni. Transmisje z konferencji można będzie śledzić na stronach internetowych www.jsw.pl oraz www.wgig.agh.edu.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.