Rozpoczęła się druga edycja programu „Katowice Miastem Fachowców”. Wśród partnerów jest PGG

1570021116 katowice

fot: UM Katowice

W ramach projektu uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych odwiedzą zakłady pracy

fot: UM Katowice

Rozpoczęła się druga edycja projektu "Katowice Miastem Fachowców". W ramach projektu uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych odwiedzą zakłady pracy. Wśród partnerów są m.in. Polska Grupa Górnicza oraz Tauron Polska Energia.

- Istotnym elementem rozwoju gospodarki jest dobre przygotowanie kadry, które odbywa się na poziomie kształcenia wyższego, ale także wcześniej w szkołach średnich. Na dzisiejszym rynku pracy poszukiwani są specjaliści branżowi, których chcemy w Katowicach kształcić – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że projekt ma zachęcić młodzież stojącą przed wyborem dalszej ścieżki edukacji do podejmowania kształcenia w szkołach branżowych oraz technicznych poprzez pokazanie im atrakcyjnych perspektyw zawodowych. Ponadto projekt ma na celu zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości społecznej w zakresie dualnego systemu kształcenia, a także ukazanie bogatej oferty miasta Katowice w zakresie możliwości rozwoju zawodowego.

- Tegoroczna edycja projektu jest realizowana we współpracy z sześcioma partnerami oferującymi łącznie około 60 wizyt studyjnych. Uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych odwiedzą miejsca pracy partnerów, z którymi Miasto Katowice podpisało listy intencyjne. Są to: Stosowanie Maszyn Tadeusz Szwajca, Piekarnia Antoni Król, Polska Grupa Górnicza S. A., Tauron Polska Energia S. A., PKP CARGO S. A. Południowy Zakład Spółki, a także Śląska Izba Turystyki wraz z wybranymi firmami zrzeszonymi w jej strukturze – wymienia Mariusz Jankowski, naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów.

W wizytach studyjnych zorganizowanych w ramach pilotażu projektu w roku szkolnym 2018/2019 wzięło udział około 1 000 uczniów. W tym roku formuła projektu została wzbogacona o możliwość wyboru przez uczniów poszczególnych wizyt, w których chcą uczestniczyć zgodnie z ich preferencjami. Dzięki temu zabiegowi grupa odbiorców, czyli uczniów uczestniczących w projekcie może być jeszcze większa - w jednej wizycie może bowiem uczestniczyć kilka mniejszych grup uczniów z różnych szkół. Wizyty studyjne w firmach to kluczowy element projektu Katowice Miastem Fachowców. Całość akcji promującej szkolnictwo zawodowe dopełniają: lekcje wychowawcze w szkołach poświęcone tematyce wyboru dalszej ścieżki edukacji zawodowej, a także wizyty w szkołach branżowych i technicznych. Wizyty studyjne w firmach rozpoczęły się 16 września br. i potrwają do 22 listopada br.

Podczas wizyt uczniowie mają możliwość poznania: specyfiki pracy w danym zawodzie, praktycznych zasad funkcjonowania firmy, umiejętności wykorzystywanych na danym stanowisku, a także mają szansę uzyskania informacji o możliwości zatrudnienia w przedsiębiorstwie oraz sposobie rekrutacji nowych pracowników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.