Rozbudowa Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności będzie kosztowała 16,6 mln złotych

fot: Jacek Madeja/ARC

List intencyjny podpisali: marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, prezydent Katowic Marcin Krupa oraz dyrektor ŚCWiS Robert Ciupa

fot: Jacek Madeja/ARC

List intencyjny w sprawie rozbudowy Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności został podpisany we wtorek, 20 sierpnia. Nowa multimedialna wystawa będzie poświęcona nie tylko pacyfikacji kopalni Wujek, ale także historii Solidarności i stanu wojennego.

Muzeum w dawnym budynku kopalni Wujek, w którym wcześniej mieścił się magazyn odzieżowy zostało otwarte w grudniu 2018 r. Jednym z pierwszych eksponatów Izby Pamięci prowadzonej przez ŚCWiS była makieta przedstawiająca tragiczne wydarzenia z 16 grudnia 1981 podczas których 9 górników zostało zastrzelonych.

Robert Ciupa, dyrektor ŚCWiS, zaznaczył, że twórcy placówki od dawna zabiegali o rozbudowę muzeum, bo placówka najzwyczajniej nie ma miejsca, aby zaprezentować wszystkie zgromadzone eksponaty. Prace mają się zakończyć w 2021 r., czyli w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek. W ramach inwestycji budynek zostanie nadbudowany o dodatkową kondygnację, a na potrzeby ekspozycji zostanie wykorzystana także piwnica. Inwestycja razem pochłonie 16,6 mln zł – 6,5 mln zł to koszt prac budowlanych, a kolejne 10,1 mln zł zostanie przeznaczone na wyposażenie wystawy, urządzenia multimedialne i oświetlenie.

- Chcemy, aby budynek został odświeżony, odzyskał swój charakter i aby pojawiła się cegła. Równocześnie chodzi nam o to, żeby zaprezentować całą zgromadzoną ekspozycję – powiedział dyr. Ciupa.

Oprócz samej wystawy, która ma nawiązywać m.in. do przestrzeni kopalnianych i fabrycznych wyeksponowana ma zostać znajdującą się obok budynku rampa, z której zomowcy strzelali do górników. W wyłomie utworzonym w murze ma stanąć prawdziwy czołg – tak jak to miało miejsce w 1981 r. Oprócz tego w centralnej części budynku ma powstać przeszklony wykusz ze świetlikiem, umożliwiający zwiedzającym wgląd na teren KWK Wujek

- Obecna lokalizacja muzeum jest bardzo dobra, ale skala za mała. Po zakończeniu rozbudowy to się zmieni. Mam nadzieję, że to miejsce będzie dobrym nośnikiem wiedzy dla młodych pokoleń – dodał marszałek Chełstowski.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.