Rosnieft: będzie walka o irackie złoże Nasiriya

Rosnieft dołączył do Łukoil i Zarubieżnieft, które będą walczyć o dostęp do złoża ropy Nasiriya w Iraku. Aby zwiększyć szansę na zwycięstwo rosyjski koncern może zaprosić do inwestycji partnerów międzynarodowych. Zdaniem ekspertów, najprawdopodobniej będzie to chiński CNPC.

Rosyjska spółka państwowa Rosnieft zakwalifikowała się do udziału w przetargu na zagospodarowanie irackiego złoża ropy Nasiriya i budowę rafinerii Nasiriya Integrated Project w Iraku. Szacowane zapasy irackiego złoża Nasiriya wynoszą 4 mld baryłek ropy. Z kolei planowana moc produkcyjna rafinerii Nasiriya Integrated Project to 300 tys. baryłek ropy dziennie.

Do przetargu zakwalifikował się też francuski Maurel & Prom, który będzie walczył tylko o możliwość wydobycia, a także Essar (spółka inwestorów z Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Indii), południowokoreański GS Engineering and Construction i hinduski ONGC, które powalczą zarówno o wydobycie, jak i o prawo przetwarzania irackiej ropy naftowej. Jest to już kolejna seria kwalifikacji. W marcu tego roku o zakwalifikowaniu się do konkursu poinformowały m.in. rosyjskie Łukoil i Zarubieżnieft. Kontrakty związane z realizacją tych projektów mają zostać podpisane do końca 2013 roku.

Poszukiwania inwestorów, którzy zagospodarują złoża Nasiriya trwają czwarty rok. W ocenie dyrektora rosyjskiego Instytutu Narodowej Energetyki Sergieja Prawosudowa, dzieje się tak dlatego, że zagraniczne koncerny są ostrożne z powodu niejasnej sytuacji politycznej w Iraku.

Eksperci tłumaczą, że z tego też powodu zwycięzca konkursu nie będzie chciał podjąć się inwestycyjnego ryzyka samodzielnie i będzie szukał partnera. Doświadczenie rosyjskich spółek, które już działają w Iraku pokazują, że Rosjanie wybierają partnerów zagranicznych. Sergiej Prawosudow poddał w wątpliwość sytuację, w której Rosnieft utworzyłby spółkę z innymi rosyjskimi firmami. Wśród prawdopodobnych partnerów w Iraku ekspert wymienił chiński CNPC, który również uzyskał dostęp do przetargu na zagospodarowanie złoża Nasiriya.

Możliwość utworzenia rosyjsko-chińskiego konsorcjum wynika z tego, że rosyjska spółka państwowa ma zobowiązania wobec Chin. Pod koniec czerwca br. Rosnieft i CNPC dogadały się w sprawie dostaw 365 mln ton ropy naftowej. W planach koncernu kierowanego przez Igora Seczina jest zwiększenie dostaw surowego paliwa do Chin do 50 mln ton rocznie. Dlatego współpraca z CNPC z jednej strony pomogłaby w realizacji kontraktu, zaś z drugiej byłaby gwarancją zbytu ropy z irackiego złoża.

Z tym stanowiskiem zgodził współzarządzający działem analitycznym rosyjskiej agencji Investcafe Grigorij Birg. W rozmowie z PAP zaznaczył, że w przypadku wygranej Rosnieft będzie szukał partnerów wśród spółek międzynarodowych, z którymi już współpracuje. Uważa też, że Rosnieft ma większe szanse na zwycięstwo w tym przetargu w niż prywatna spółka Łukoil.

- Spółka Wagita Alekpierowa, mimo że ma już doświadczenie pracy w Iraku, nie zaproponuje lepszych warunków współpracy w porównaniu z możliwościami Rosnieftu - uważa Birg.

Dyrektor departamentu analitycznego rosyjskiej firmy Alpari, Aleksander Razuwajew zaznaczył na antenie radia "Gołos Rossji", że dla Rosnieftu inwestycja w Iraku wpisuje się w strategię dywersyfikacji biznesu. Zwiększenie udziałów w projektach międzynarodowych w ogólnej strukturze wydobycia, jest strategicznie ważne dla spółki Igora Seczina. Koncern poszukuje interesujących projektów na całym świecie.

- Ryzyko polityczne w Iraku nie jest tak duże jak wcześniej, a koszt produkcji ropy stosunkowo niski. W większości regionów tego kraju wynosi on około 1 dolara za baryłkę ropy naftowej - wyjaśnił.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.