Ropa naftowa tanieje

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, to efekt wyborów prezydenckich na Ukrainie - twierdzą maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 104 dol., czyli o 35 centów mniej.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 59 centów, do 109,95 dol. za baryłkę.

Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie uznała, że przeprowadzone w niedzielę na Ukrainie wybory prezydenckie są prawomocne. Według wyników sondażowych zwyciężył biznesmen i były szef dyplomacji Petro Poroszenko.

Według wyników badań przed lokalami wyborczymi, które przeprowadziły pracownie skupione w tzw. narodowym exit-poll, Poroszenko uzyskał 55,9 proc. głosów. Największa rywalka Poroszenki, była premier Julia Tymoszenko otrzymała 12,9 proc.

Na rynkach spada napięcie, wynikające z sytuacji na Ukrainie - mówi Barnabas Gan, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp. w Singapurze. Jego zdaniem rynek oczekiwał, że USA i UE nałożą sankcje na rosyjski sektor naftowy. "Ale do tego nie doszło" - dodał. Według niego sukces wyborów na Ukrainie prawdopodobnie wpłynie na wyeliminowanie różnych obaw z rynków paliw.

W poniedziałek (26 maja) w USA nie ma handlu na parkiecie, bo Amerykanie świętują Dzień Pamięci. Transakcje zostaną zabukowane na wtorek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zaslepka

PKP Intercity: mogą występować zakłócenia w sprzedaży biletów przez internet

PKP Intercity poinformowało o zakłóceniach w systemie sprzedaży biletów przez internet. Podróżni, którzy przez awarię nie mogli kupić biletów, mogą to zrobić już w pociągu, bez dodatkowej opłaty, lub w kasie na dworcu.

Inżynier pilnie poszukiwany, by skorzystać na boomie w branży półprzewodników

Światowa branża półprzewodników do 2030 r. będzie potrzebować ok. milion dodatkowych specjalistów, w tym ponad 100 tys. inżynierów w Europie - wynika z opublikowanego w piątek raportu ManpowerGroup. Polska powinna mocniej postawić na kształcenie takich pracowników - uważają eksperci firmy.

W kwietniu tempo wzrostu płac było najniższe od września 2023 r.

W kwietniu wynagrodzenia w ujęciu realnym nadal rosły, jednak tempo ich wzrostu było najniższe od września 2023 r. - napisali ekonomiści PKO BP w czwartkowym komentarzu do danych GUS.

Wzrost cen energii i surowców może ograniczyć skalę poprawy w przemyśle

Wyższe ceny energii i surowców, które zostały wywołane przez wojnę w Zatoce Perskiej, uderzą w branże energochłonne, co może ograniczać skalę poprawy w całym przemyśle - napisali ekonomiści banku PKO BP w komentarzu do danych GUS.