Rodzimi producenci urządzeń i komponentów dla fotowoltaiki opracowali plan działania na najbliższą dekadę

fot: Krystian Krawczyk

Jako Polska już dziś jesteśmy znaczącym producentem modułów fotowoltaicznych w Unii Europejskiej

fot: Krystian Krawczyk

Polscy producenci urządzeń fotowoltaicznych chcą zbudować wytwórnię ogniw za miliard złotych - pisze czwartkowa Rzeczpospolita.

Jak czytamy w gazecie, rodzimi producenci urządzeń i komponentów dla fotowoltaiki, którzy od maja tego roku tworzą sojusz w walce z tanią, ale bardzo dobrą chińską konkurencją, opracowali plan działania na najbliższą dekadę.

"W pierwszej kolejności każdy z nich znacząco rozwinie swoje moce produkcyjne. Dla przykładu - zakłady produkujące moduły fotowoltaiczne, których łączne zdolności sięgają dziś około 500 megawatów na rok, planują wzrost mocy o gigawat na rok tylko do 2025 r." - napisał dziennik. Dodano, że w dalszych planach jest budowa wspólnej fabryki ogniw słonecznych (to z nich tworzy się moduły) o mocy produkcyjnej jednego gigawata na rok. Potrzebują na ten cel około 1 mld zł. Inicjatywa ma mocne wsparcie rządowe.

"Jako Polska już dziś jesteśmy znaczącym producentem modułów fotowoltaicznych w Unii Europejskiej, ale jądrem innowacji w tym biznesie są ogniwa, które wciąż importujemy, głównie z Chin. Stąd pomysł budowy gigafabryki ogniw, z których korzystać będą producenci modułów, a część popłynie na eksport" - wyjaśnia w "Rz" Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO).

Gazeta podała, że trwają poszukiwania zarówno dobrej lokalizacji pod potencjalną inwestycję, jak i partnera finansowego. Nowy zakład mógłby stanąć na terenach, gdzie dziś wydobywa się węgiel kamienny lub brunatny. "To była nasza pierwsza myśl, bo tworząc nowe miejsca pracy, pomoglibyśmy tym regionom przejść trudny etap transformacji" - wyjaśnia Wiśniewski.

Poinformowano, że uczestnicy porozumienia próbują też zainteresować inwestycją banki, Polski Fundusz Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a także Komisję Europejską. Jesienią IEO ma zaprezentować projekt na forum unijnym.

"Firmy tworzące sojusz szacują, że ich inicjatywy mogą w najbliższych czterech-pięciu latach stworzyć nawet 1,7 tys. trwałych miejsc pracy. Łączna szacowana wartość inwestycji w rozwój produkcji ogniw fotowoltaicznych, modułów i konstrukcji ma wynieść 1,5 mld zł" - napisano.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pół miliarda złotych na osłony w JSW. Ponad 3 tysiące osób skorzysta z urlopów

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Ministerstwem Energii umowę dotacyjną dotyczącą finansowania odejść pracowników na urlopy górnicze oraz urlopy dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Przewiduje się, że w 2026 roku w JSW z urlopów skorzystają 3092 osoby.

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.