Rocznica: 90-lecie górniczej policji

fot: Krystian Krawczyk

Wyższy Urząd Górniczy nadzoruje 6,5 tys. zakładów górniczych na terenie całej Polski

fot: Krystian Krawczyk

Górnictwo z zasadami - takie jest motto rocznicowych obchodów Wyższego Urzędu Górniczego, który w tym roku świętuje jubileusz 90-lecia powstania.

Dokładnie 24 czerwca 1922 r. - powołany został Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach. Trzy dni później w jego obrębie ustanowiono cztery okręgowe urzędy górnicze: w Rybniku, Królewskiej Hucie (Chorzów), Katowicach i Tarnowskich Górach. Dwa z nich - w Rybniku i Katowicach - funkcjonują do dziś, wchodząc w skład 11 jednostek terenowych nadzorujących obecnie ponad 6,5 tys. zakładów górniczych na terenie całej Polski.

Jubileusz został zainaugurowany wydaniem kalendarza planszowego na 2012 rok, który przedstawia wszystkie rodzaje górnictwa w Polsce wraz z jednostkami nadzoru górniczego, które sprawują nad nimi kontrolę.

O szczegółowych planach związanych z jubileuszem mówił, w październiku ubiegłego roku, w rozmowie z Trybuna Górniczą Piotr Litwa, prezes WUG.

- Jest to dla nas ważna rocznica. Staramy się kultywować tradycję nadzoru górniczego i nie zapominać o tego typu jubileuszach. Nie możemy sobie pozwolić na huczne obchody, ale chcemy, żeby akcent 90-lecia WUG był obecny w świadomości środowiska górniczego. Najważniejsze obchody zorganizujemy w Barbórkę. Inauguracja rocznicowych obchodów odbędzie się w lutym, podczas Szkoły Eksploatacji Podziemnej, w ramach której specjalna sesja poświęcona będzie nadzorowi górniczemu. Będzie to okazja, żeby podkreślać jubileusz WUG i dwóch okręgowych urzędów górniczych. Na kwiecień zaplanowaliśmy doroczną konferencję "Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie, która odbędzie się w Wiśle. Tam również będziemy akcentować naszą rocznicę i mówić o przyszłości nadzoru górniczego w Polsce. Przewidziane są także uroczystości o charakterze historycznym. 22 czerwca w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu będzie można wysłuchać referatów o historii polskiego nadzoru górniczego - opowiadał prezes Litwa.

Ponadto 28, września zostanie uroczyście otwarta Izba Tradycji Nadzoru Górniczego, która powstanie w Katowicach, w budynku przy ul. Poniatowskiego 29 - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez Urząd.

Rocznicowe uroczystości zwieńczy Barbórka Nadzoru Górniczego z udziałem przedstawicieli całego polskiego przemysłu wydobywczego, która odbędzie się 4 grudnia w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.