Rocznica: 37 lat temu górnicy upomnieli się o normalność

fot: Maciej Dorosiński

O Porozumieniach Jastrzębskich przypomina pomnik, który znajduje się na placu przed kopalnią Zofiówka

fot: Maciej Dorosiński

Do historii przeszły jako porozumienia sierpniowe, choć tak naprawdę dwa z nich podpisano w sierpniu, a dwa we wrześniu 1980 r.

W najbliższą niedzielę (3 września) odbędą się uroczystości upamiętniające trzecie z nich – Porozumienie Jastrzębskie. Podpisano je w kopalni Zofiówka (wówczas Manifest Lipcowy). O wydarzeniu tym przypomina pomnik znajdujący się przed zakładem. To przed nim niejednokrotnie z ust najważniejszych osób w państwie padały słowa dotyczące znaczenia górnictwa dla polskiej gospodarki i jego przyszłości. Tegoroczne uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30 od mszy św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła („Na Górce”). Potem obchody przeniosą się pod pomnik, gdzie po godz. 11 zostaną złożone kwiaty.

Sierpień 1980 r. to jeden z najważniejszych miesięcy w polskiej historii. Zaczęło się 14 sierpnia od strajku w Stoczni Gdańskiej, do którego potem dołączały kolejne zakłady. 17 sierpnia Międzyzakładowy Komitet Strajkowy ogłosił listę 21 postulatów. Listę otwierało żądanie utworzenia wolnych związków zawodowych. Pozostałe dotyczyły przestrzegania konstytucyjnych praw i wolności, zniesienia przywilejów partyjnych oraz poprawy warunków bytowych społeczeństwa. Należy wspomnieć, że już w XXI w. decyzją sekretarza generalnego UNESCO tablice, na których spisano postulaty, zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Wydarzenia sierpnia ’80 zakończyły się porozumieniami, które podpisano kolejno w Szczecinie (30 sierpnia), Gdańsku (31 sierpnia), Jastrzębiu-Zdroju (3 września) i w Dąbrowie Górniczej (11 września).

Porozumienie w kopalni Zofiówka podpisano o godz. 5.45. Ze strony MKS podpisy złożyli pod nim m.in. przewodniczący Jarosław Sienkiewicz oraz wiceprzewodniczący Stefan Pałka i Tadeusz Jedynak. Ze strony rządowej dokument podpisali m.in. wicepremier Aleksander Kopeć, sekretarz KC PZPR w Katowicach Andrzej Żabiński oraz minister górnictwa Włodzimierz Lejczak.

W porozumieniu potwierdzono ustalenia gdańskie oraz m.in. zniesiono 4-brygadowy system pracy w górnictwie, wprowadzono wolne soboty dla całej Polski, ustalono rewaloryzację wynagrodzeń przy wzroście kosztów utrzymania.

W ub.r. w uroczystościach rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego brała udział premier Beata Szydło, która przypomniała postawę, jaką w 1980 r. wykazali się górnicy z Jastrzębia-Zdroju.

- To nie były wygórowane żądania, ale wtedy w 80. roku trzeba było o tę normalność upominać się i strajkować. I tak zrobili górnicy (...) Godna praca, godne życie, wywalczone zostało protestami ludzi, którzy wtedy w 80. roku mieli odwagę upomnieć się jeden o drugiego. Mieli odwagę stanąć w obronie wolności ojczyzny, rodzin polskich, polskich pracowników - mówiła premier i dodała, że za to górnikom należy się cześć i chwała.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.