Rewitalizacja obiektów po kopalni Saturn - to sukces Czeladzi w minionym roku

1767626331 saturn

fot: FB Zbigniew Szaleniec

Odnawianie pogórniczych budynków wychodzi Czeladzi na piątkę z plusem

fot: FB Zbigniew Szaleniec

Czeladź też pokusiła się o podsumowanie 2025 r. Okazało się, że wśród największych miejskich inwestycji była rewitalizacja budynków po kopalni Saturn.

- Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem o zasięgu regionalnym, było otwarcie w zrewitalizowanej cechowni KWK Saturn stałej wystawy "Górnicza Tożsamość Zagłębia". Ta jedna z najnowocześniejszej w swojej multimedialnej i interaktywnej formie wystawa w Polsce, ma też wielką wartość historyczną, bo przypomina zebraną przez grono naukowców, często już zapomnianą, ponad 150 letnią historię czeladzkiego i zagłębiowskiego górnictwa węglowego. Dużym wydarzeniem dla naszego miasta było także otwarcie po rozbudowie Kopalni Kultury - napisał Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi w mediach społecznościowych.

Kolejnym sukcesem ostatnich lat i mijającego roku, zdaniem burmistrza, jest tempo i zakres rewitalizacji obiektów po kopalni Saturn.

- Dotychczas rewitalizowaliśmy kolejne obiekty byłej kopalni Saturn co kilka lat. W 2013 roku przeprowadzony został remont kopalnianej elektrowni, gdzie funkcjonuje galeria Sztuki Współczesnej. W 2019 zakończył się remont Warsztatów Elektrycznych i Transformatorowni, które to obiekty zagospodarowało Centrum Usług Społecznych i Aktywności Lokalnej. Po czterech latach, czyli w 2023 roku hucznie oddawaliśmy do użytku największy pokopalniany obiekt, cechownię w której od razu zaczęła funkcjonować Mediateka, a od grudnia 2025 roku stała się główną siedzibą Muzeum Saturn i miejscem wystawy stałej opowiadającej o historii czeladzkiego i zagłębiowskiego górnictwa węglowego - wyliczał burmistrz Szaleniec.

W Czeladzi trwają prace rewitalizacyjne przy dwóch kolejnych obiektach byłej kopalni, warsztatach mechanicznych, gdzie powstaje kryta pływalnia i budynku kopalnianej Straży Pożarnej, gdzie będzie kawiarenka strażacka. Trwa też procedura przetargowa nad wyłonieniem wykonawcy rewitalizacji pękniętego budynku szybu basztowego.

- Łącznie na te inwestycje przeznaczymy około 40 mln zł, nie licząc rewitalizacji Ciepłowni i Domu Ludowego, bo to kolejne ok. 60 mln zł. Tak więc zdecydowana większość zaangażowanych środków, to pieniądze unijne. Dodam, że gotowy jest projekt zagospodarowania kopalnianej ciepłowni przeznaczonej na Centrum wspinaczkowe, a tworzy się projekt zagospodarowania na restaurację obiektów przy szybie I kopalni Saturn. Dodać do tego jeszcze mogę gotowy projekt rewitalizacji wybudowanego, a niszczejącego od lat Domu Ludowego, na remont którego też szukamy unijnych środków. Wnioski już są złożone. Jest więc szansa, że do końca obecnej kadencji wszystkie obiekty byłej kopalni będą wyremontowane, a kopalnia dzięki nowym funkcjom, znów będzie tętnić życiem służąc naszym mieszkańcom - napisał burmistrz w mediach społecznościowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.