Resort klimatu i środowiska dał czasowo możliwość sprzedaży gorszego jakościowo węgla odbiorcom indywidualnym

fot: Jarosław Galusek/ARC

Eksperci wyliczają, że światowe zapotrzebowanie na węgiel wzrośnie do końca tego roku o 6 proc. - do 8,1 mld ton

fot: Jarosław Galusek/ARC

Rozporządzenie resortu klimatu i środowiska czasowo zawiesza normy jakościowe sprzedawanego węgla. Ma to być odpowiedź na kryzys energetyczny, a rozwiązanie ma umożliwić sprzedaż odbiorcom indywidualnym gorszej jakości węgla – np. miałów, które od pewnego czasu mogła spalać jedynie energetyka zawodowa.

Chodzi o rozporządzenie z 27 czerwca br. w sprawie odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. W dokumencie są określone dokładne wytyczne dotyczące parametrów, jakie powinny mieć wszystkie sortymenty sprzedawanego węgla od kostki poprzez orzechy, groszki, ekogroszki i ekomiały, a na miałach skończywszy – obejmujące m.in. zawartość siarki i popiołu oraz klasę spiekalności.

Najnowsze rozporządzenie resortu klimatu i środowiska zawiesza na 60 dni te przepisy (licząc od 29 czerwca). Natomiast, jak podkreślają przedstawiciele ministerstwa, mimo odstąpienia na okres dwóch miesięcy od dotychczasowych ustawowych wymagań jakościowych dla węgla, nadal obowiązują przepisy zabraniające sprzedaży dla gospodarstw domowych paliw stałych, takich jak: muły węglowe, flotokoncentraty czy też węgiel brunatny.

Przedstawiciele resortu tłumaczą to nadzwyczajną sytuacją i zmianą warunków zaopatrzenia na rynku paliw i wskazują na zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jak akcentują, rozwiązanie „ma na celu stabilizację cen tego surowca, a także zwiększenie jego dostępności przed sezonem zimowym”.

– Mamy trudną sytuację, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, w zakresie elementarnego bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o kwestie ogrzewania i kwestie bezpieczeństwa na jesień czy zimę. W związku z tym, w tej sytuacji, kiedy się wybiera pomiędzy bezpieczeństwem a pewnymi, wcześniej obowiązującymi przepisami, to należy je skorygować. I tylko temu to służy: aby przez okres trudny zabezpieczyć elementarne potrzeby Polaków – uzasadnił zawieszenie norm jakościowych węgla Piotr Müller, rzecznik rządu (za PAP). – Ktoś może nie rozumieć wagi tego problemu, jeżeli mieszka w mieście, gdzie jest centralny system ogrzewania, ale doskonale to rozumieją osoby, które mieszkają w mniejszych miastach, miejscowościach, na wsiach, gdzie muszą zrealizować swoje niezbędne potrzeby grzewcze – dodał.

O wprowadzenie takiego rozwiązania wcześniej apelował m.in. przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, który ostrzega, że w nadchodzącym sezonie zabraknie węgla spalanego w gospodarstwach domowych – groszku, ekogroszku i węgla grubego.

– Żeby Polacy mogli przetrwać zimę, trzeba naprawdę rozważyć zawieszenie stosowania rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych i dopuścić możliwość spalania miałów w przydomowych kotłowniach – argumentował Kolorz.

Rozwiązanie, które czasowo dopuszcza spalanie w domach gorszej jakości węgla, spotkało się z krytyką ze strony organizacji walczących ze smogiem. Jak argumentują, to krok wstecz w działaniach związanych z poprawą jakości powietrza.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.

Enea chce działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie

PGE, Enea, Tauron i Orlen podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy odbudowie Ukrainy. Cztery największe polskie firmy energetyczne zadeklarowały gotowość do wspólnego zaangażowania w proces odbudowy kraju, koncentrując się przede wszystkim na odbudowie i rozwoju infrastruktury energetycznej.

Pół miliarda złotych na osłony w JSW. Ponad 3 tysiące osób skorzysta z urlopów

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Ministerstwem Energii umowę dotacyjną dotyczącą finansowania odejść pracowników na urlopy górnicze oraz urlopy dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Przewiduje się, że w 2026 roku w JSW z urlopów skorzystają 3092 osoby.

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.