Reporterzy z Czech chcą wiedzieć, gdzie polscy górnicy znajdą pracę

Czeskie Radio przygotowało reportaż o polskiej transformacji sektora wydobywczego. Reporterów interesował m.in. program „Wiatr - kopalnia możliwości”, w który zaangażowana jest Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu – poinformowała górnicza spółka.

fot: SRK/Mariusz Tomalik

Czeska reporterka nagrywa uczestników programu „Wiatr - kopalnia możliwości”

fot: SRK/Mariusz Tomalik

Czeskie Radio przygotowało reportaż o polskiej transformacji sektora wydobywczego. Reporterów interesował m.in. program „Wiatr - kopalnia możliwości”, w który zaangażowana jest Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu – poinformowała górnicza spółka.

Program ma na celu wsparcie górników i innych pracowników sektora górniczego w zdobyciu umiejętności i wiedzy, które umożliwią im zmianę zawodu. Nagrania do czeskiego reportażu odbywały się także w siedzibie SRK.

Polska w 2026 r. została ostatnim krajem w Unii Europejskiej wydobywającym węgiel kamienny. Z tego też powodu transformacja rodzimego sektora wydobywczego niesie ze sobą wiele wyzwań oraz pytań, które padają także zza granicy. Korespondentka Czeskiego Radia, Kateřina Havlíková, była szczególnie zainteresowana programem „Wiatr - kopalnia możliwości”, w który zaangażowana jest SRK.

Program ma na celu wsparcie górników i innych pracowników sektora górniczego w zdobyciu umiejętności i wiedzy, które umożliwią im zmianę zawodu i zdobycie kompetencji w obsłudze i serwisowaniu instalacji farm wiatrowych na lądzie. Swoimi doświadczeniami z redaktor Havlíkovą podzielił się Szymon Szatan, pracownik Spółki, który ma za sobą ukończony kurs technika turbin wiatrowych.

SRK jest zaangażowana w program od 2023 r. Podczas pięciu edycji przeszkolonych zostało blisko 50 osób. W ten sposób nabyły one kwalifikacje w zupełnie nowej branży. Chętnych do udziału w programie było znacznie więcej, co świadczy, o tym, że górnicy widzą w sektorze OZE szanse na zatrudnienie.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat odgrywa także ważną rolę w zakresie osłon socjalnych dla górników. Ten istotny obszar działalności Spółki także został poruszony w reportażu. Dzięki zastosowanym mechanizmom pracownicy mogli skorzystać z urlopów górniczych oraz jednorazowych odpraw pieniężnych. Zaangażowanie Spółki na tym polu pokazuje, że jednym z celów jest to, by proces „odchodzenia od węgla” odbywał się z szacunkiem do tradycji górniczej, przy jednoczesnym otwieraniu drzwi do nowej, zielonej gospodarki.

To kolejny zagraniczny materiał z udziałem SRK. W grudniu ubiegłego roku premierę miał reportażu „Polska. Życie po kopalniach”, który zrealizowała bułgarska telewizja bTV plus. O roli SRK, jej działalności i kierunku przemian dokonujących się w regionie opowiedział wówczas prezes SRK Jarosław Wieszołek. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1751021169 sesja 26 06 2511

Pierończyk: Potrzebne decyzje polityczne ws. Huty Pokój Profile i Huty Pokój Konstrukcje

Prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk ocenił w poniedziałek, że po przygotowaniu rozwiązań dla spółek Huta Pokój Profile i Huta Pokój Konstrukcje, potrzebne są decyzje polityczne ws. ich wdrożenia. W Częstochowie wyszło w branży hutniczej, to w Rudzie Śląskiej też to jest możliwe - ocenił.

Górnik z KWK Ruda wyciska na ławeczce 227,5 kg i marzy o występie w Arnold Classic

Wyciskanie sztangi to jego specjalność. Jest w europejskiej czołówce siłaczy. Łukasz Ślósarek z ruchu Bielszowice kopalni Ruda nie daje za wygraną i wciąż zalicza kolejne sukcesy.

65 milionów zł z KPO dla TAURON Nowych Technologii na modernizację oświetlenia

TAURON Nowe Technologie pozyskał za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego 65 mln zł dofinansowania w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Pieniądze te w całości trafią na unowocześnienie tauronowego oświetlenia drogowego w ponad 30 gminach na południu Polski.

Co dalej z elektrownią Renarda? Kiedy pokopalniany budynek odzyska blask?

Podczas IV Forum Rewitalizacji Arche, jej uczestnicy odwiedzili cztery wyjątkowe obiekty na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim - Elektrociepłownię w Zabrzu, EC Szombierki w Bytomiu, Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich oraz dawną elektrownię Renarda w Sosnowcu. Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, po wizycie napisał na facebookowym profilu, że dawna elektrownia Renarda ma szansę na odzyskanie blasku.