Rektor: Rozpoczęliśmy działalność właśnie na Śląsku po to, aby służyć społeczeństwu, służyć gospodarce

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Uroczystości na Politechnice Śląskiej

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

+63 Zobacz galerię

Galeria
(66 zdjęć)

Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej świętował 12 grudnia swoją Barbórkę. Zgromadzeni w sali audytoryjnej goście mieli okazję zapoznać się z historią Wydziału. Opowiedział o niej raz jeszcze dziekan dr hab. inż. Krzysztof Filipowicz.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił ponadto prof. Marek Pawełczyk, rektor uczelni. Przypomniał, że świętuje ona w br. jubileusz 80-lecia istnienia.

- Rozpoczęliśmy działalność właśnie na Śląsku po to, aby służyć społeczeństwu, służyć gospodarce. I przez te wszystkie lata w taki sposób postrzegamy swoją działalność, swoją aktywność. Wszystko to, co robimy, robimy z myślą o naszym regionalnym środowisku. A ze względu na to, że staramy się to robić najlepiej jak można, to nasze efekty są także widziane w kraju i za granicą. Częścią tego jest Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, który przez lata zmieniał także swoją nazwę. Wydział zawsze był związany z tym, co najpotrzebniejsze. Kiedyś to był właśnie przemysł stanowiący motor rozwoju gospodarki. Przekształcenia tego przemysłu, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, wprowadziły zmiany. Ale myśmy się na te zmiany też nigdy nie obrażali. Wiedzieliśmy, że one są niezbędne, tak jak to miało miejsce przed trzydziestu laty – mówił prof. Marek Pawełczyk.

Wskazał, że Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej zawsze podążał z duchem czasu i tak jest też do tej pory. Wciąż pojawiają się nowe kierunki studiów odpowiadające wyzwaniom współczesności.

- Na Politechnice Śląskiej zwykliśmy bardzo zawsze szanować tradycję. Szanować tradycję, ale patrzeć także śmiało w przyszłość. I to poszanowanie tradycji właśnie znajduje się w interakcji, także dzisiaj, podczas tej uroczystości, kiedy cała uczelnia świętuje. Nawet jeśli ktoś nie miał nic innego z górnictwem, to jednak utożsamia się z tym, co dla regionu zawsze było bardzo ważne – podkreślił.

Najlepsze życzenia barbórkowe dla kadry naukowej i studentów Politechniki Śląskiej przekazał prof. Jerzy Lis, rektor AGH.

Podkreślił, że górnictwo było, jest i będzie dźwignią wszystkich nowoczesnych gospodarek. Zapewnił ponadto, że wszystkie trzy polskie uczelnie kształcące w kierunkach górniczych: Politechnika Śląska, Politechnika Wrocławska oraz krakowska AGH muszą razem współpracować.

- Jesteśmy razem reprezentując potrzeby naszej Ojczyzny, potrzeby górnicze, potrzeby surowcowe w zakresie kształcenia kadr – zaakcentował.

Życzenia barbórkowe złożyli także: prof. inż. Krzysztof Galos, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, główny geolog kraju oraz dr inż. Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

Zebrani gości mieli także okazje zobaczyć skok przez skórę w wykonaniu studentów I roku Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. To dawny zwyczaj górniczy symbolizujący przyjęcie młodych adeptów do stanu górniczego.

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Obrady gorące. Będą pieniądze dla JSW do sierpnia i na wypłaty dla górników z PGG

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jej finansowanie, pieniądze dla Polskiej Grupy Górniczej oraz Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zdominowały obrady (9 czerwca, Katowice) Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Atmosfera była nerwowa, dochodziło do scysji i gorącej wymiany argumentów. Udział w spotkaniu oprócz liderów związkowych wzięli Marian Zmarzły, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, oraz Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych oraz szefowie spółek węglowych.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zdecydowało o wypłacie 8 zł dywidendy

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu wyraziło zgodę, aby dywidenda do wypłaty w tym roku wyniosła 8 zł na akcję, co rekomendował zarząd. Taka wysokość dywidendy jest najwyższa w historii tej spółki.

W kopalni będzie akcja poszukiwawcza kombajnu ścianowego

W zabrzańskiej kopalni szykuje się sensacja! Już w poniedziałek 15 czerwca w podziemiach kopalni Guido zaplanowano akcję poszukiwawczo-rekonesansową. Jej celem będzie potwierdzenie, czy pozostawiono tam element prototypowego kombajnu ścianowego KDS-1 w wyrobiskach dawnej Kopalni Doświadczalnej Węgla Kamiennego M-300.

Jutro za paliwo zapłacisz więcej. Sprawdź ile

W środę litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a diesla - 6,46 zł - wynika z wtorkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne wszystkich paliw wzrosną w porównaniu z wtorkiem.