Rekreacja: 10 hektarów dla zdrowia

1266 m ścieżki, 10 urządzeń sprawnościowych, 15 elementów siłowych, zróżnicowana rzeźba terenu i otoczenie Lasów Borowskich - to wyzwanie dla tych, którzy kochają aktywny wypoczynek, ale przede wszystkim dbają o swoje zdrowie. Już niebawem w Rudzie Śląskiej powstanie ścieżka zdrowia wraz z siłownią terenową.

Budowa ścieżki zdrowia z siłownią napowietrzną została ujęta w tegorocznym budżecie miasta, w którym bardzo dużo miejsca w zestawieniu wydatków inwestycyjnych poświęcono zadaniom związanym ze sportem i rekreacją. - Obok inwestycji drogowych i termomodernizacji placówek oświatowych to właśnie zadania związane ze sportem i rekreacją są tymi kluczowymi. Mieszkańcy, czy to podczas spotkań, czy też przy okazji składania propozycji do budżetu obywatelskiego, wskazywali potrzebę realizacji takich inwestycji - zaznacza Grażyna Dziedzic.

Inwestycją zostanie objęty obszar około 10 ha. Trasa ścieżki rozpoczyna się naprzeciw bramy stadionu lekkoatletycznego przy Szkole Podstawowej nr 15 w dzielnicy Halemba, przebiega wzdłuż ogrodzenia boiska i skręca w stronę lasu, gdzie prowadzi śladem istniejących leśnych ścieżek spacerowych. Na 1266 metrach zostanie ustawionych 10 urządzeń do wykonywania ćwiczeń sprawnościowych. Do dyspozycji spacerowiczów będzie m.in. ścianka sprawnościowa, drabinka pozioma, równoważnia prosta, poręcze gimnastyczne czy sześciokąt wielofunkcyjny. Urządzenia te służą do wspinania, zwisania, podciągania - ćwiczenia różnorodnych umiejętności ruchowych i mięśni.

W projekt ścieżki zdrowia została wkomponowana również siłownia terenowa. Tuż obok boiska szkolnego zostanie zamontowanych 15 urządzeń. Na każdym z nich będą mogły ćwiczyć jednocześnie 2 osoby. Znajdzie się tam m.in. wyciąg górny, który wzmacnia mięśnie barkowe, grzbietu i ramion oraz surfer do ćwiczeń mięśni pasa biodrowego nóg i rąk. Siłownia zostanie wyposażona również w piechura-biegacza, prasę nożną, motyla, twistera i steppera oraz wioślarza. Pod tymi nazwami kryje się szereg możliwości ćwiczeń poprawiających ogólną kondycję organizmu, wpływających korzystnie na układ krążenia, serce i płuca. Przy każdym urządzeniu znajdować się będzie specjalna tablica z instrukcją, jak korzystać z danego urządzenia.

Na ścieżkę zdrowia będzie można wybrać się całą rodziną. Tuż obok siłowni zaprojektowano plac zabaw, zapewniający zajęcie dzieciom w czasie, gdy rodzice korzystać będą z siłowni.
Dla najmłodszych zostanie przygotowana piaskownica, zjeżdżalnia, huśtawki i bujawki sprężynowe. - Teren siłowni i placu zabaw zostanie ogrodzony, jak również objęty monitoringiem wizyjnym- zapewnia Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji. - Ponadto na terenie siłowni zostaną umieszczone również tzw. elementy małej architektury: ławki, stojak na rowery i kosze na śmieci - dodaje naczelnik.

Na budowę ścieżki zdrowia wraz z siłownią napowietrzną zarezerwowano w budżecie miasta 450 tys. zł. Rozpoczęcie prac budowalnych planowane jest na początku lipca. Termin zakończenia robót to 2 miesiące od przekazania terenu budowy.

Ścieżka zdrowia z siłownią napowietrzną to jedna z wielu inwestycji sportowo-rekreacyjnych zaplanowanych na ten rok. Ponad 4,3 mln zł kosztowała rewitalizacja ośrodka sportowo - rekreacyjnego Burloch w Orzegowie, z którego już korzystają mieszkańcy, a uroczyste otwarcie zaplanowano na 21 czerwca. 1 mln zł w tegorocznym budżecie przewidziano na odnowienie Parku im. Kozioła w Rudzie. Przy Gimnazjum nr 9 wybudowane zostanie boisko, a przy dwóch szkołach podstawowych powstaną nowe place zabaw w ramach programu "Radosna szkoła". Wybudowane zostaną również cztery nowe boioska w Wirku, Rudzie, Kochłowicach i Halembie. Ponadto w Parku Strzelnica w Bielszowicach rozpoczęła się budowa placu zabaw. Nowe miejsca rekreacji powstaną także na osiedlu "Paryż" w Goduli oraz w "starej" części Bykowiny. Dwie ostatnie inwestycje realizowane będą w ramach budżetu obywatelskiego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala