Rekordowe wzrosty na giełdach w Nowym Jorku

Czwartkowa, 4 lutego, sesja na nowojorskich giełdach przyniosła dalszy ciąg wzrostów, a indeksy S&P 500 i Nasdaq pobiły swe historyczne rekordy. To już czwarty dzień wzrostów tych indeksów. Rynki śledzą komunikaty Fed, najnowsze dane gospodarcze i aktualne wyniki spółek.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 1,08 proc. i wyniósł 31 055,86 pkt. S&P 500 zwyżkował 1,09 proc. i wyniósł 3871,74 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 1,23 proc., do 13 777,74 pkt.

- Nastroje wobec szczepień przeciwko COVID-19 są nadal bardzo słabe. Sytuacja ulegnie poprawie, gdy inwestorzy zrozumieją, że szczepionki dadzą albo odporność, albo łagodną reakcję (niski stopień nasilenia infekcji) - ocenił Dennis DeBusschere, strateg Evercore ISI.

- Uważamy, że jesteśmy jeszcze we wstępnej fazie nowego rynku byka, powoli przenosząc się z fazy nadziei do dłuższej fazy wzrostowej wraz z mocnymi zyskami spółek - dodał Peter Oppenheimer, główny strateg globalnych rynków akcji z Goldman Sachs.

Apple rósł 1 proc. po tym, jak CNBC podało, że koncern jest blisko sfinalizowania umowy z Hyundai-Kia na produkcję samochodów autonomicznych. W styczniu Hyundai podał, że prowadzi wstępne rozmowy z producentem iPhone'a w sprawie opracowania takiego samochodu.

Akcje Qualcomm szły w dół o 8 proc. Przychody koncernu w czwartym kwartale wyniosły 8,23 mld USD wobec oczekiwanych 8,24 mld USD.

PayPal rósł ponad 7 proc. Zysk spółki na akcję w czwartym kwartale wyniósł 1,08 USD wobec prognoz na poziomie 1 USD.

Notowania eBay rosły ponad 5 proc. Zysk na akcję w ostatnim kwartale zeszłego roku wyniósł 86 centów wobec oczekiwanych 83 centów.

Akcje GameStop spadały 9 proc. GameStop to firma, która znalazła się w środku walki między funduszami hedgingowymi z Wall Street i indywidualnymi inwestorami, którzy umawiali się na swoje działania w internecie.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 779 tys. Analitycy spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 812 tys. wobec 812 tys. poprzednio, po korekcie z 847 tys.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska Strefa Inwestycji przyspiesza. Rośnie liczba projektów i wartość inwestycji

Polska Strefa Inwestycji (PSI) umacnia swoją rolę jako jeden z najważniejszych instrumentów wspierających rozwój gospodarki. W pierwszej połowie 2026 roku przedsiębiorcy uzyskali 332 decyzje o wsparciu, deklarując inwestycje o łącznej wartości ponad 12,4 mld zł – informują w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. W porównaniu z analogicznym okresem 2025 roku liczba projektów wzrosła o 22 proc., a deklarowana wartość inwestycji zwiększyła się o 29 proc. Ponad 70 proc. zatwierdzonych projektów przypadało na sektor mikro, małych i średnich firm.

Huta Łabędy wdraża politykę local content

W Hucie Łabędy wdrażana jest polityka local content, która wspiera rozwój krajowego i regionalnego łańcucha dostaw oraz zwiększa odporność działalności spółki

Zatrzymano 50-latka z Mysłowic, który miał 610 tys. sztuk nielegalnych papierosów

Funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach i mysłowiccy policjanci wykryli i zabezpieczyli nielegalne wyroby tytoniowe o wartości niemal 700 tys. zł. W związku ze sprawą służby zatrzymały 50-letniego mieszkańca Mysłowic.

Polska szóstą gospodarką Unii Europejskiej w 2025 r.

Polska była w 2025 r. szóstą największą gospodarką Unii Europejskiej pod względem nominalnego PKB. Według danych Eurostatu wartość polskiego produktu krajowego brutto w cenach bieżących wyniosła 922,9 mld euro, co odpowiadało 4,9 proc. łącznego PKB UE - podał Eurostat.