Region: podkomisja sejmowa w Gliwicach i Tarnowskich Górach

1529402314 cnt centrum nowych techn polsl gl

fot: Politechnika Śl. w Gliwicach

Podczas wyjazdowego posiedzenia podkomisji posłowie odwiedzą m.in. Centrum Nowych Technologii przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach

fot: Politechnika Śl. w Gliwicach

Wizyty robocze w Zakładach Aparatury Chemicznej Chemet SA w Tarnowskich Górach i Politechnice Śląskiej w Gliwicach wypełnią program posiedzenia wyjazdowego posłów sejmowej podkomisji do spraw polityki rozwoju inteligentnych miast i elektromobilności, którzy we wtorek i środę, 19-20 czerwca, odwiedzają województwo śląskie.

Stała podkomisja, koncentrująca się na problemach tzw. smart-cities i e-mobilności, pracuje w Sejmie VIII kadencji w ramach większego zespołu - Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. W skład podkomisji wchodzi obecnie 9 posłów: Jerzy Bielecki, Barbara Dziuk, Jarosław Gonciarz, Krzysztof Kubów i Dariusz Starzycki z PiS, Piotr Cieśliński z PO, Maciej Masłowski (Kukiz'15), Paweł Kobyliński (Nowoczesna) i Pitor Liroy-Marzec (niezrzeszony). Komisją kierują Piotr Cieśliński (przewodniczący) i Barbara Dziuk (zastępczyni).

Właśnie z inicjatywy tarnogórskiej posłanki Dziuk przedstawiciele Sejmu postanowili zorganizować dwudniowe obrady w Tarnowskich Górach i Gliwicach. W tarnogórskim Chemecie, który specjalizuje się m.in. w produkcji wysokotechnologicznych zbiorników, cystern, stacji i urządzeń do magazynowania gazu skroplonego LNG na rynek Europy Zachodniej, przedstawiony zostanie raport o stanie realizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Posłowie zajmą się też stanem wdrażania nowego prawa o rynku mocy. Informacje zaprezentuje przedstawiciel resortu energii.

W Chemecie zaplanowano też dyskusję z udziałem praktyków na temat perspektyw rozwoju firm innowacyjnych w Polsce.

Po południu komisja spotka się w Gliwicach z samorządowcami miasta i powiatu gliwickiego.

W środę, 20 czerwca, w siedzibie Politechniki Śląskiej przy ul. Konarskiego w Gliwicach minister przedsiębiorczości i technologii przedstawi posłom informację o planowanych kierunkach rozwoju przemysłu motoryzacyjnego w Polsce. Następnie z udziałem rekotra uczelni - prof. Arkadiusza Mężyka, wojewody Jarosława Wieczorka i starosty gliwickiego Waldemara Dombka posłowie rozmawiać będą na przykładzie aglomeracji śląskiej o osiągnięciach w dziedzinie elektromobilności i rozwoju inteligentnych miast.

Po południu posłowie odwiedzą Centrum Nowych Technologii Politechniki Śl. oraz Katedrę Mechatroniki na Wydziale Eleketrycznym uczelni przy ul. Akademickiej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.