Referendum: głosują w hutach ArcelorMittal Poland

1327922941 mittal krakow

fot: AMP

Mimo trudnej sytuacji w hutnictwie koncern inwestuje w rozwój swoich oddziałów...

fot: AMP

W poniedziałek 25 lutego rozpoczęło się trzydniowe referendum strajkowe strajkowe w hutach - w Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Chorzowie, Sosnowcu i Świętochłowicach - wchodzących w skład ArcelorMittal Poland SA. Prawo do głosowania ma ok. 9,5 tys. pracowników.

- Data referendum została wybrana w taki sposób, żeby wszyscy pracownicy mogli wziąć udział w głosowaniu. Pracujemy w zdecydowanej większości w systemie czterobrygadowym. Każdego dnia trzy brygady są w pracy, a jedna odpoczywa - wyjaśnia Lech Majchrzak z Solidarności ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej.

Związkowcy przeprowadzili akcję informacyjną wśród załóg poszczególnych hut. Choć przygotowania do strajku, w ramach Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego, prowadzone są we wszystkich branżach i postulaty Komitetu też dotyczą wszystkich branż, to dla hutnictwa szczególne znaczenie postulat dotyczący pakietu energetyczno-klimatycznego. Chodzi żądanie wprowadzenia systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami unijnego pakietu.

- Koszty energii w Polsce są najwyższe w Europie. Jeżeli jeszcze będą rosły, opłacalność produkcji stali w Polsce stanie pod znakiem zapytania. Pracodawca przeniesie zakłady za wschodnią granicę - dodaje Majchrzak.

Związkowcy od wielu miesięcy podkreślają, że rządy innych państw m.in. Niemiec wspierają firmy z branż energochłonnych, stosując m.in. ulgi podatkowe lub dopłaty do cen energii. Ich zdaniem, środki pozyskane ze sprzedaży prawa do emisji dwutlenku węgla powinny być przekazywane na ich wsparcie, a nie na łatanie dziury budżetowej.

Poważne obawy budzi też informacja na temat planów wprowadzenia od listopada akcyzy na gaz wielkopiecowy i koksowniczy, który jest wytwarzany przez huty i zużywany na ich własne potrzeby. Jeżeli zostanie potwierdzona, koszty produkcji stali jeszcze wzrosną. Innym, bardzo ważkim problemem branży, jest nielegalny import wyrobów hutniczych z zagranicy i spadek zamówień na produkty stalowe. Polskim hutom coraz trudniej jest konkurować z firmami importującymi stal m.in. z Rosji i Turcji, a zwłaszcza ze sprowadzającymi stal z pominięciem podatku VAT. Taki proceder ma miejsce w przypadku prętów żebrowanych, gdzie szara strefa dochodzi już do połowy krajowego zużycia, a także pojawia się w segmencie wyrobów płaskich.

Skoro jest spadek produkcji, to rosną jej koszty. A to oznacza, że pracodawca będzie chciał je redukować. Najłatwiej dokona tego drogą redukcji zatrudnienia. W 2012 r. w ramach zwolnień grupowych z ArcelorMittal Poland pracę straciło ponad 1000 osób.

23 października związkowcy z największych central związkowych w naszym regionie: NSZZ Solidarność, OPZZ, Forum Związków Zawodowych i WZZ Sierpień 80 powołali Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy.

"Celem komitetu jest ochrona mieszkańców województwa śląskiego przed skutkami kryzysu gospodarczego i utratą miejsc pracy, ochrona przedsiębiorstw działających w tym regionie i stanowczy sprzeciw wobec drastycznie rosnących kosztów utrzymania oraz łamania praw pracowniczych w Polsce. MKPS rozpoczął przygotowania do przeprowadzenia generalnego strajku ostrzegawczego w naszym regionie" - wyjaśnia Komitet.

Dla przypomnienia, oto jego postulaty:
1. Stworzenie osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego.
2.Wprowadzenie systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego.
3. Uchwalenie przez Sejm RP ustaw ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych.
4. Likwidacja NFZ i stworzenie systemu opieki zdrowotnej opartego na założeniach, na podstawie których działała dawna Śląska Kasa Chorych.
5. Zaniechanie likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze.
6. Zaprzestanie likwidacji szkół i zaprzestania przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.