Referendum: energetycy też zadecydują o strajku

fot: Maciej Dorosiński

Dokument dotyczy wszystkich elektrowni wchodzących w skład grupy. Są to elektrownie: Jaworzno III (na zdjęciu), Łaziska, Łagisza, Siersza, Halemba, Blachownia, Katowice, Bielsko-Biała i Stalowa Wola. Jego zapisy nie obejmą tylko pracowników zatrudnionych bezpośrednio przy urządzeniach wytwarzających energię, ponieważ ta grupa zawodowa na razie nie podlega restrukturyzacji

fot: Maciej Dorosiński

W czwartek, 10 stycznia, ruszy akcja referendalna w zakładach ciepłowniczych i w energetyce w województwie śląskim - poinformowała portal górniczy nettg.pl śląsko-dąbrowska Solidarność. To kolejne branże, które włączyły się do przygotowań do przeprowadzenia generalnego strajku na Śląsku. Jako pierwsi głosować będą pracownicy Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej w Brzeszczach i Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

- Cały czas trwa akcja informacyjna, rozdajemy ulotki i organizujemy masówki. Ludzie deklarują, że popierają wszystkie postulaty zgłoszone przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i zamierzają głosować za strajkiem - mówi Dariusz Gierek, szef Regionalnej Sekcji Ciepłownictwa NSZZ Solidarność i zastępca przewodniczącego "S" w Nadwiślańskiej Spółce Energetycznej.

W przyszłym tygodniu głosowanie przeprowadzone zostanie kolejnych zakładach ciepłowniczych. 14 stycznia ruszy akcja referendalna w spółce Tauron Ciepło.

- Już od początku stycznia prowadzimy akcję informacyjną wśród pracowników. Kolportujemy specjalne biuletyny. Głosowanie w zakładach naszej spółki potrwa przez cały tydzień. Chcemy dotrzeć z urnami do wszystkich zatrudnionych. Liczę, że frekwencja będzie wysoka. Pracownicy naszej branży dobrze wiedzą, że ich zarobki i ich miejsca pracy zależą od tego, w jakiej sytuacji finansowej są pracownicy innych zakładów i branż - mówi Justyna Latos, przewodnicząca Solidarności w Tauron Ciepło. 14 stycznia rusza też głosowanie w PEC Bytom, w Carbo Energii i w ZEC Katowice.

W poniedziałek 14 stycznia o godzinie 5.00 rano rozpocznie się referendum strajkowe w elektrowniach należących do grupy Tauron Wytwarzanie. Głosowanie zakończy się w czwartek 17 stycznia.

- 28 grudnia powołaliśmy wspólną reprezentacje związków zawodowych, 7 stycznia powstał komitet strajkowy. Dzień później ukonstytuowały się komisje referendalne na poszczególnych oddziałach. Cały czas prowadzimy akcję informacyjną wśród pracowników i rozdajemy biuletyny strajkowe. W piątek i sobotę oflagujemy nasze zakłady, i ruszymy z głosowaniem - mówi Krzysztof Junik, przewodniczący Komisji Oddziałowej NSZZ Solidarność w Elektrowni Jaworzno III.

Jak podkreśla, dla pracowników branży energetycznej jednym z najważniejszych postulatów zgłoszonych przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy jest żądanie utrzymania rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze, którzy wraz z końcem obowiązywania zapisów ustawy o emeryturach pomostowych stracą prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę.

- W naszej spółce jest duża grupa pracowników, których ten problem bezpośrednio dotyka. Jednak pozostałe postulaty MPKS są również bardzo ważne. Przecież unijny pakiet klimatyczny czy umowy śmieciowe to zagadnienia, które dotyczą każdego, bez względu na to, gdzie pracuje - podkreśla Junik.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.