Ratownicy trenują w specjalistycznym centrum szkoleniowym

1738585075 ratownicy

fot: KGHM

Tak prezentuje się nowoczesne centrum szkoleniowe

fot: KGHM

Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM zyskała nowoczesną przestrzeń szkoleniową. Składające się z części treningowej, zaplecza gospodarczo-sanitarnego i sali wykładowych Centrum, umożliwia zaawansowane szkolenia m.in. z zakresu bezpiecznego wykonywania i kierowania pracami na wysokości oraz w przestrzeniach zamkniętych, a także specjalistyczne kursy ITRA, OTDL czy RESCUE - poinformowała KGHM w komunikacie.

Centrum Szkoleniowe Medyczno-Wysokościowe spełnia najwyższe światowe standardy w zakresie szkolnictwa ratowniczego i stanowi kolejny, ważny element wzmacniania kompetencji i bezpieczeństwa nie tylko naszych ratowników, lecz także osób zaangażowanych w pracę m.in. na wysokości na terenie obiektów KGHM – powiedział Marcin Górski, dyrektor naczelny Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM.

- Centrum składa się z sześciu stanowisk szkoleniowych, które dają nam możliwość bezpiecznej symulacji scenariuszy, z którymi nasi ratownicy mogą się spotkać w czasie prawdziwej akcji, jak również przy prowadzeniu prac profilaktycznych w wyrobiskach pionowych z użyciem technik alpinistycznych. Takie przeszkolenie jest szczególnie ważne w przypadku potencjalnych działań ratowniczych, które mogą być prowadzone w bardzo trudnych warunkach – dodał.

Dzięki starannie zaplanowanym stanowiskom szkoleniowym ratownicy JRGH oraz pracownicy KGHM mogą bezpiecznie trenować m.in. wejścia do studni i kanałów oraz ewakuację w warunkach zagrożenia; pracę na dachach, kratownicach i suwnicach oraz obsługę różnorodnych systemów asekuracyjnych. Centrum posiada również stanowisko przeznaczone głównie do ćwiczeń sekcji wysokościowej ratowników górniczych. Jednorazowo, na przestrzeni szkoleniowej może trenować do 15 osób.

Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM od lat uznawana jest za jedną z najlepszych jednostek ratowniczych w kraju. Od 2018 r. ratownicy KGHM regularnie zajmują miejsce na podium Ogólnopolskich Zawodów w Ratownictwie Górskim. Przykładowo, w minionym roku zdobyli II miejsce w klasyfikacji zespołów spoza służb ratownictwa górskiego oraz III miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów. Wysokie kompetencje ratowników JRGH to nie tylko zasługa ich doskonałego wyszkolenia i zaangażowania na rzecz innych. To także efekt strategicznych inwestycji KGHM w zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, którzy idąc do pracy wiedzą, że czuwają nad nimi najlepsi - napisała spółka w komunikacie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.