Ratownicy i dziennikarze w jednej komorze (GALERIA)

fot: Kajetan Berezowski

W prezentacji komory zorganizowanej dla przedstawicieli mediów uczestniczył planowo odbywający kontrolę stanu wyszkolenia zastęp ratowniczy kopalni Bobrek-Centrum

fot: Kajetan Berezowski

+7 Zobacz galerię

Galeria
(10 zdjęć)

W Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu komora ćwiczeń, to jedna z najnowocześniejszych tego typu inwestycji na świecie. Podobne urządzenia posiadają jedynie Australijczycy.

- Komora służyć będzie przede wszystkim kontroli stanu wyszkolenia naszych ludzi. Każdy ratownik górniczy musi przejść cykl sześciu ćwiczeń. Trzy odbywają się tutaj, w Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego, kolejne trzy w macierzystych stacjach okręgowych - wyjaśnia Zygmunt Ożóg, dyrektor OSRG w Bytomiu.

W prezentacji komory zorganizowanej dla przedstawicieli mediów uczestniczył planowo odbywający kontrolę stanu wyszkolenia zastęp ratowniczy kopalni Bobrek-Centrum.

Ratownicy zostali zalogowani do systemu śledzącego ćwiczenia. Każdy otrzymał czujnik tętna, który zakłada się na klatkę piersiową. W pełnym oprzyrządowaniu ratowniczym, z maskami tlenowymi na twarzy, ruszyli w 250-metrowa trasę. Wykonywanym zadaniom towarzyszył symulowany huk zawału w podziemnym chodniku oraz efekty dymne.

- Wszyscy zdali swój egzamin. Tętno w czasie trwania akcji u większości ratowników nie przekroczyło 60 uderzeń na minutę mimo sporego wysiłku. To są doskonałe wyniki - podsumował Zygmunt Ożóg.

Zdecydowanie gorszymi rezultatami mógł pochwalić się reporter portalu nettg.pl, który wyruszył za ratownikami. Najważniejsze jednak, że przejście 25-metrową trasą ukończył cały i zdrowy. Więcej już wkrótce w Trybunie Górniczej...

W galerii: zajęcia w komorze ćwiczebnej. Bytom, 11 stycznia 2013 r. (zdjęcia: Kajetan Berezowski - nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.