Ratownicy górniczy KGHM z brązowym medalem Międzynarodowych Zawodów Zastępów Ratowniczych

1663411770 ratownicy kghm

fot: KGHM

fot: KGHM

Drużyna z oddziału KGHM Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego zajęła III miejsce w konkurencji z pierwszej pomocy w Międzynarodowych Zawodach Zastępów Ratowniczych w Stanach Zjednoczonych - poinformowala spółka w komunikacie.

Podczas tej edycji mistrzostw organizatorzy zdecydowali, że będą nagradzać drużyny osobno w poszczególnych zawodach. Oficjalne wyniki wszystkich konkurencji zostaną podane do 19 września.

– Odporni na stres, zdeterminowani i zmotywowani jak nikt inny. Ryzykują własne życie, by pomagać innym. Niejednokrotnie udowadniali, że zawsze można na nich liczyć. Tacy są ratownicy z KGHM. Z USA wracają z brązem. Wielkie gratulacje. Brawo! – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.

Podczas konkurencji z pierwszej pomocy drużyna KGHM musiała wykazać się zarówno wiedzą teoretyczną jak i praktyczną. Ratownicy musieli udzielić pomocy ofiarom wypadku zbiorowego na terenie fabryki. Ponieważ w wypadku brały udział 4 osoby w pierwszej kolejności musieli wykonać segregację poszkodowanych. W jej wyniku okazało się, że pomocy potrzebują 3 osoby – jedna z wieloma urazami, jedna wymagająca resuscytacji krążeniowo oddechowej i jedna z lekkimi obrażeniami. Podczas treningów w Polsce nasi ratownicy wielokrotnie ćwiczyli podobne scenariusze z trzema poszkodowanymi. Ich doświadczenie oraz wielotygodniowe treningi pod okiem doświadczonego trenera przyniosły oczekiwany rezultat.

Ratownicy z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w Sobinie reprezentowali KGHM na międzynarodowych zawodach po raz dwunasty. Dwa razy zdobyli mistrzostwo, regularnie zajmują miejsca w czołówce. W tym roku byli jedyną drużyną z Polski. W sumie wystartowało 22 drużyn z całego świata.

Pierwsze zawody odbyły się w 1999 roku, w których również po raz pierwszy brała udział drużyna KGHM. Międzynarodowe Zawody Zastępów Ratowniczych organizowane są co dwa lata. Ze względu na pandemię koronawirusa w 2020 roku zawody odwołano i przeniesiono na rok 2022.

Międzynarodowe zawody to doskonała okazja dla ratowników do podnoszenia kwalifikacji, jak i do wymiany wiedzy technicznej i organizacyjnej. Uczestnicy wydarzenia mają też okazję poznać struktury służb ratownictwa górniczego innych krajów, w tym zasady działania oraz ich wyposażenie ratownicze. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.