Rafako: większe zyski niż rok temu

Grupa Kapitałowa Rafako wypracowała większy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku zysk netto po opodatkowaniu (wzrost wyniku z 10,1 mln zł do 10,9 mln zł).

- Uzyskanie porównywalnego wyniku przy spadku sprzedaży było możliwe dzięki skutecznej windykacji należności, jednak głównym źródłem zysku z działalności kontynuowanej pozostał zysk na podstawowej działalności operacyjnej – dowiedział się portal nettg.pl z przesłanego komunikatu prasowego.

W pierwszym kwartale 2011 roku, GK Rafako osiągnęła przychody rzędu 202,1 mln zł, które były niższe od przychodów za analogiczny okres roku poprzedniego o 15,7 proc. Wynik na działalności operacyjnej był niższy od wyniku za rok ubiegły o 30 proc. i wyniósł 12,1 mln zł (rok wcześniej 17,2 mln zł). Decydujący wpływ na to miały zysk ze sprzedaży w kwocie 11,6 mln zł oraz zysk na pozostałej działalności operacyjnej w kwocie 0,5 mln zł.

Na działalności finansowej grupa osiągnęła zysk w wysokości 1,8 mln zł (rok wcześniej 3,9 mln straty), w tym: dodatnie saldo odsetek w kwocie 1,7 mln zł, dodatnie saldo różnic kursowych w kwocie 1,3 mln zł, wycena instrumentów finansowych w kwocie 0,4 mln zł (in plus na wynik), koszty akwizycyjne w kwocie 1,7 mln zł, zysk na pozostałych pozycjach w kwocie 0,1 mln zł.

Powyższe, pozwoliło uzyskać grupie wzrost wyników brutto i netto z kontynuowanej działalności w porównaniu do poprzedniego roku odpowiednio o 4,3 proc. (wzrost wyniku brutto z 13,3 do 13,9 mln zł) i 8,5 proc. (wzrost wyniku netto z 10,1 do 10,9 mln zł).

W pierwszym kwartale 2011 roku spółka Rafako SA osiągnęła przychody rzędu 186,2 mln zł. Były one niższe od przychodów za analogiczny okres roku ubiegłego o 17,6 proc. Wynik na działalności operacyjnej był o 31,5 proc. niższy niż w roku poprzednim i wyniósł 11,6 mln zł (za rok 2010 wyniósł 16,9 mln zł). Decydujący wpływ na to miały zysk ze sprzedaży w kwocie 11,4 mln zł oraz zysk na pozostałej działalności operacyjnej w kwocie 0,2 mln zł.

Na działalności finansowej Rafako SA osiągnęła zysk w wysokości 1,6 mln zł (rok wcześniej strata 3,6 mln zysku), w tym: dodatnie saldo odsetek w kwocie 1,7 mln zł, dodatnie saldo różnic kursowych w kwocie 1,2 mln zł, wycena instrumentów finansowych w kwocie 0,3 mln zł (in plus na wynik), koszty akwizycyjne w kwocie 1,7 mln zł, zysk na pozostałych pozycjach w kwocie 0,1 mln zł.

Powyższe, spowodowało niewielki, bo o 0,6 proc. spadek wyniku brutto, jaki osiągnęła spółka. Wynik brutto wyniósł 13,2 mln zł (rok wcześniej 13,3 mln zł). Natomiast wynik netto wzrósł o 3,9 proc., z 10,0 mln do 10,4 mln zł.

Rafako SA jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych „pod klucz”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.