Radomskie: blok energetyczny największą inwestycją roku

Budowa bloku energetycznego w elektrowni w Kozienicach to największa inwestycja rozpoczęta w 2012 r. w regionie radomskim. Jej koszt to około 6,4 mld zł brutto. W tym roku w Radomiu rozpoczęto także m.in. budowę nowej Fabryki Broni, a także obwodnicy.

Rozpoczęta budowa nowej siedziby Fabryki Broni "Łucznik" w Radomiu ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2014 r. W fabryce będą wytwarzane nowe produkty, m.in. Modułowy System Broni Strzeleckiej oraz pistolet samopowtarzalny. Inwestycja pochłonie około 100 mln zł. Agencja Rozwoju Przemysłu sfinansuje budowę obiektów produkcyjno-administracyjnych za ponad 50 mln zł, natomiast grupa Bumar - modernizację parku maszynowego i wdrożenie nowych produktów.

Nowy zakład powstanie w zarządzanej przez ARP Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan, w podstrefie w Radomiu. Zakład będzie się składać z trzech budynków: hali produkcyjnego o pow. ponad 17 tys. m kw., nowoczesnej strzelnicy oraz budynku biurowego o pow. 2,8 tys. m kw.

Natomiast w październiku ruszyły prace przy budowie nowego bloku energetycznego w Elektrowni Kozienice. Jego koszt to około 6,4 mld zł brutto. Ma on być największą w Europie jednostką tego typu opalaną węglem kamiennym. Będzie to blok pracujący na nadkrytycznych parametrach pary o mocy 1075 MW i sprawności 45,6 proc. Kontrakt realizuje konsorcjum firm Hitachi Power Europe GmbH oraz Polimex-Mostostal. Zakończenie budowy planowane jest w drugim kwartale 2017 r. Inwestorem jest spółka Enea.

Inną dużą inwestycją, która ruszyła w br. jest budowa południowej obwodnicy Radomia. To najważniejsza inwestycja drogowa realizowana w tym mieście w ciągu ostatnich lat. Budowa kosztować ma 154 mln zł. Nowa trasa powinna być gotowa do końca 2014 roku. Łączna długość budowanej trasy wynosi 13,5 km. Powstać ma 10 km dwujezdniowej drogi - w obrębie Radomia i 3,5 km jednojezdniowej trasy - na terenie sąsiedniej gminy Kowala. Trasa połączy ruch miejski z - planowanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad - drogami krajowymi S-7 i S-12.

W ciągu pięciu lat w Radomiu wybudowana zostanie także nowa wspólna siedziba sądu rejonowego i sądu okręgowego. Inwestycja pochłonie 53,4 mln zł. Kompleks sądowy zaprojektowano w formie pięciu równoległych budynków połączonych dwukondygnacyjnym holem. W pierwszym, pięciokondygnacyjnym budynku, stanowiącym front całego kompleksu, będzie znajdował się wydział karny sądu okręgowego. W pozostałych obiektach, trzykondygnacyjnych - ulokowany zostanie sąd rejonowy. Obecnie radomski sąd rejonowy mieści się w pięciu budynkach znajdujących się w różnych częściach Radomia, a okręgowy - w trzech.

Latem w Radomiu rozpoczęła się także budowa nowego budynku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Realizacja inwestycji powinna zakończyć się w 2014 r. Koszt budowy i wyposażenia obiektu szacuje się na ok. 25 mln zł. Budowę nowego budynku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej planowano w Radomiu od wielu lat. Sanepid nie ma bowiem własnej siedziby. Prowadzi działalność w dwóch miejscach. Jedno należy do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, drugie udostępnił prezydent miasta.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.