Rada Polityki Pieniężnej zacznie obniżać stopy procentowe w maju

fot: Pixabay.com

fot: Pixabay.com

Na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie obniży stóp procentowych - powiedziała ekonomistka banku PKO BP Urszula Kryńska. Jej zdaniem, Rada zacznie obniżać stopy procentowe dopiero w maju 2025 r.

We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

- Nie spodziewamy się obniżki stóp procentowych. Większość członków RPP dała jasno do zrozumienia, jakie warunki są konieczne, aby doszło do obniżki stóp procentowych. I te warunki nie są jeszcze spełnione - powiedziała Kryńska.

Obecnie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 5,75 proc. Zgodnie z wypowiedziami prezesa NBP Adama Glapińskiego, do obniżki stóp procentowych konieczne jest osiągnięcie przez inflację szczytu, a następnie rozpoczęcie procesu jej obniżania z perspektywą spadku wskaźnika wzrostu cen do poziomu celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc.

- Inflacja osiągnie swój szczyt dopiero pod koniec I kwartału i zacznie spadać. W marcu pojawi się też nowa projekcja inflacji, która pokaże ten spadek. Jednak według nas, w marcu nie będzie decyzji o obniżce. Pierwszej obniżki spodziewamy się dopiero w maju, a łącznie w całym 2025 r. stopy spadną o 100 pkt. bazowych, co oznacza, że będą łącznie cztery obniżki - powiedziała ekonomistka PKO BP.

Jej zdaniem decyzje rządu o utrzymaniu zasad mrożenia cen energii przez 9 miesięcy 2025 r. zwiększą szanse na obniżki stóp procentowych już od maja.

- Gdyby ceny nie były mrożone, to sytuacja byłaby bardziej skomplikowana, bo mielibyśmy do czynienia ze wzrostem inflacji. Mrożenie zaś sprawia, że na początku roku będziemy mieli do czynienia ze stabilizacją tego wskaźnika - powiedziała Urszula Kryńska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowe kierunki z Pyrzowic. Zimą polecimy w ciepłe rejony

W nadchodzącym sezonie zimowym z katowickiego lotniska będzie można polecieć w czterech nowych kierunkach.

Najbardziej podrożała chemia gospodarcza, spadły ceny oleju i masła

W czerwcu koszt modelowego zestawu produktów codziennego użytku wzrósł o 2,7 proc. rok do roku - wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetów WSB Merito. Najbardziej, o ponad 6 proc. zdrożała chemia gospodarcza, z kolei produkty tłuszczowe staniały o blisko 15 proc.

Nagrodzono najlepszych sportowców z województwa śląskiego

Blisko 200 tys. złotych trafiło najlepszych sportowców z regionu. Wręczono nagrody marszałka województwa śląskiego za wybitne osiągnięcia sportowe.

W lipcu "mała reforma" Czystego Powietrza

20 lipca zaczną obowiązywać pierwsze zmiany w programie "Czyste Powietrze" zakładające m.in. wyższe wsparcie na termomodernizację - zapowiedziało w poniedziałek kierownictwo NFOŚiGW. Dodano, że bon na audyt ma się pojawić w drugiej połowie roku.