Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

26.35 PLN (-0.38%)

KGHM Polska Miedź S.A.

337.10 PLN (+0.33%)

ORLEN S.A.

144.16 PLN (+2.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.23 PLN (+1.49%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.27 PLN (+1.58%)

Enea S.A.

20.28 PLN (-0.88%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

21.15 PLN (-2.08%)

Złoto

4 543.15 USD (+0.03%)

Srebro

76.02 USD (-0.13%)

Ropa naftowa

110.16 USD (-0.69%)

Gaz ziemny

3.06 USD (+2.37%)

Miedź

6.25 USD (-0.71%)

Węgiel kamienny

115.80 USD (+2.93%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

26.35 PLN (-0.38%)

KGHM Polska Miedź S.A.

337.10 PLN (+0.33%)

ORLEN S.A.

144.16 PLN (+2.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.23 PLN (+1.49%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.27 PLN (+1.58%)

Enea S.A.

20.28 PLN (-0.88%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

21.15 PLN (-2.08%)

Złoto

4 543.15 USD (+0.03%)

Srebro

76.02 USD (-0.13%)

Ropa naftowa

110.16 USD (-0.69%)

Gaz ziemny

3.06 USD (+2.37%)

Miedź

6.25 USD (-0.71%)

Węgiel kamienny

115.80 USD (+2.93%)

Racibórz: piknik na dwudziestolecie WFOŚiGW

fot: WFOŚiGW

Uczestniczący w pikniku mieszkańcy Raciborza i okolic przez całe popołudnie od 13.00 do 19.00 mieli okazję uczestniczyć w wielu zabawach i konkursach ekologicznych

fot: WFOŚiGW

+7 Zobacz galerię

Galeria
(10 zdjęć)

"Zielony Śląsk - 20 lat Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach" - akcja pod taką nazwą odbyła się w niedzielę (18 sierpnia) w Raciborzu w kempingu Obora. Jej organizatorami były: Śląski Ogród botaniczny z Mikołowa oraz Fundacja Ekologiczna Arka i Fundacja Zielonej Ligi im. A. Dygacza.

Uczestniczący w pikniku mieszkańcy Raciborza i okolic przez całe popołudnie od 13.00 do 19.00 mieli okazję uczestniczyć w wielu zabawach i konkursach ekologicznych.

Jedną z atrakcji były gigantyczne puzzle, na których umieszczono chronione gatunki roślin i zwierząt. Ponadto na pikniku można było obejrzeć Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej - ekopojazd, który pełni rolę warsztatów ekologicznych na kółkach. Ma on zamontowane wiatraki i systemy solarne, stanowiące atrakcję i okazję do nauki o odnawialnych źródłach energii.

Podczas pikniku ekologicznego odbywały się zajęcia z wykorzystaniem mikroskopów prowadzone przez pracowników Śląskiego Ogrodu Botanicznego i Arboretum Bramy Morawskiej.

Swoje stoisko miało także Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, na którym można było otrzymać drzewko do posadzenia. Ponadto odbył się kiermasz produktów pochodzenia naturalnego, rękodzielnictwa i zdrowej żywności.

W galerii: Ekologiczny piknik w Raciborzu. 18 sierpnia 2013 r. (zdjęcia: WFOŚiGW w Katowicach)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Orlen wspiera regiony, gdzie prowadzi wydobycie gazu i ropy

245 mln zł trafiło w 2025 roku do samorządów z terenów, na których Orlen prowadzi wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej. Oprócz wpływów z podatków lokalnych i opłaty eksploatacyjnej koncern wspiera te regiony także poprzez współpracę z lokalnymi podwykonawcami, programy społeczne i działania sponsoringowe.

Stal chromowa – właściwości mechaniczne i zastosowanie w przemyśle maszynowym

Wśród wielu gatunków stali wykorzystywanych w przemyśle maszynowym szczególne miejsce zajmuje stal chromowa, stosowana tam, gdzie standardowe materiały nie zapewniają wystarczającej odporności na zużycie i obciążenia. Jej skład chemiczny oraz obecność chromu wpływają na zachowanie materiału w trudnych warunkach pracy, dlatego znajduje zastosowanie w elementach narażonych na intensywny kontakt mechaniczny i zmienne środowisko.

Blisko 2,5 tys. gniazd gawrona w województwie śląskim

Prawie 2500 zasiedlonych gniazd w 44 koloniach lęgowych - to wyniki inwentaryzacji kolonii lęgowych gawrona w województwie śląskim przeprowadzonej na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach w 2025 r. Środki na wykonanie inwentaryzacji pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Gaz w Europie może zaliczyć najdłuższą serię dziennych zwyżek cen od 2 lat

Ceny gazu w Europie rosną i zmierzają do zaliczenia najdłuższej serii dziennych zwyżek od 2 lat, podczas gdy USA i Iran nadal nie osiągnęły porozumienia ws. zakończenia konfliktu na Bliskim Wschodzie - informują maklerzy.