Rachunki za gaz przegoniły inflację

fot: Tomasz Rzeczycki

Wymiana kotłów na gazowe miała się przyczynić d poprawy stanu powietrza w gminie Świerklaniec

fot: Tomasz Rzeczycki

Rachunki za zużycie gazu ziemnego rosły w ostatnich latach w Świerklańcu szybciej, niż inflacja. Tak wynika z danych przekazanych przez Urząd Gminy w Świerklańcu, a dotyczących głównego budynku urzędu. Gmina od pewnego czasu konsekwentnie odchodził od ogrzewania węglowego w budynkach użyteczności publicznej.

W 2019 r. faktury za gaz pochłonęły 9115 zł 69 gr. W 2020 r. kwota faktur wyniosła 10 028 zł 97gr, była więc o 913 zł 28 gr wyższa, niż rok wcześniej. Oznacza to wzrost o 10 %, podczas gdy inflacja w Polsce w 2020 r. wynosiła 3,4 %.

W kolejnym, 2021 r. z budżetu gminy Świerklaniec na ogrzewanie głównego budynku urzędu trzeba było wydatkować 11 837 zł 70 gr. Oznaczało to wzrost rachunków w stosunku do roku poprzedniego o 18 %, przy inflacji na poziomie 5,1%.

Budynek główny świerklanieckiego Urzędu Gminy przestał być opalany węglem w 2017 r. Dwa pozostałe budynki filialne pożegnały się z kotłowniami gazowymi przechodząc na gaz w 2021 r. W ich przypadku nie da się więc jeszcze porównać zmian kosztu opalania gazem w stosunku do inflacji.

- Dodatkowo w ostatnich latach termomodernizację przeszły jeszcze wszystkie budynki Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie Świerklaniec, to jest w Nakle Śląskim, Orzechu i Świerklańcu. Wymieniono piece na nowe, opalane paliwem gazowym - zwraca uwagę Benedykt Guzy z Urzędu Gminy Świerklaniec.

Termomodernizacja budynków Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerklańcu i w Orzechu trwała od 12 grudnia 2018 r. do końca września 2019 r., natomiast termomodernizacja i rozbudowa budynku OSP Nakło Śląskie zakończyła się oddaniem do użytku nowej kotłowni w czerwcu 2019 r.

Kotłownia węglowa funkcjonuje jeszcze w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Orzechu, jednak ma to być jej ostatni sezon zimowy. Po zakończeniu chłodów planuje się wymienić na ogrzewanie gazowe.

Prowadzona przez władze gminy Świerklaniec polityka wymiany pieców na gazowe w budynkach użyteczności publicznej motywowana była troską o poprawę jakości powietrza i redukcją smogu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.