Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie
Wcześniejsza emerytura
Witam Od od 1983 do 1999 roku pracowałem na obecnie zlikwidowanej kopalni "Porąbka Klimontów" w Sosnowcu. Mam ok 9 lat pracy na zakładzie przeróbki węgla ( w szczególnym charakterze) i 0,5 roku jako elektryk i 7 lat pod ziemią jako dozór. Czy mogę do stażu pracy doliczyc "5 lat równorzędnej pracy górniczej"? Do1999 roku pracowałem jako sztygar zmianowy, umowę o pracę rozwiązano z powodu likwidacji kopalni za porozumieniem stron (dostałem odprawę) ?. Reszta w innych zakładach (huta 1980 - 1983, cementownia za granicą 2000-2003 (w polskiej firmie), i obecnie ubezpieczenia). Obecnie mam wiek 53 lata . Czy będę mógł pójść na wcześniejszą emeryturę , ewentualnie górniczą w wieku 55 lat ?. w oczekiwaniu na odpowiedź pozdrawiam Zbigniew Marzec
Ekspert ZUS odpowiada:
Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego można stwierdzić, że pomimo posiadania 15 lat pracy w szczególnych warunkach, nie spełnia Pan warunków do wcześniejszej emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej, ponieważ nie legitymuje się Pan 25-letnim okresem składkowym i nieskładkowym na dzień 1.01.1999r. Posiadany natomiast 7-letni okres pracy górniczej, do której można zaliczyć okres pracy równorzędnej z pracą górniczą, tj. 5 lat zatrudnienia przy innych pracach, do których pracownicy wykonujący prace górnicze przeszli w związku z likwidacją kopalni, nie daje również podstaw do przyznania górniczej emerytury. Dla przypomnienia: górnicza emerytura przysługuje pracownikowi, który ukończył 55 lat życia oraz udowodnił okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 25 lat, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej. Natomiast pracownikowi, który ukończył 50 lat życia, górnicza emerytura przysługuje, jeżeli udowodnił okres pracy górniczej łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 25 lat, a w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej. Może Pan wystąpić z wnioskiem do właściwej terytorialnie jednostki ZUS, o ewentualne sprawdzenie uprawnień do emerytury pomostowej w wieku 60 lat. Być może dopracowanie brakującego okresu pracy w szczególnych warunkach określonych w ustawie o emeryturach pomostowych, pozwoli na skorzystanie z uprawnień do tego świadczenia.
Partnerzy portalu