WTOREK, 18 STYCZNIA. CZY TO JUŻ PIĄTA FALA COVID-19? 19 652 nowe przypadki zakażeń SARS-CoV-2; z powodu COVID-19 zmarło 377 osób; 102 686 chorych zmarło od początku pandemii; 4 343 134 Polaków zachorowało od początku pandemii; najwięcej zachorowań w województwach: mazowieckim (3610), śląskim (2193), małopolskim (2000); 14 398 łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19; pod respiratorami przebywa 1421 pacjentów; 377 696 osób na kwarantannie.

Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter


Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie
Uprawnienia do górniczej emerytury ze względu na ukończony wiek 50
Wymaganego wieku 50 lat trzeba jeszcze udokumentować 25 lat pracy górniczej i równorzędnej z pracą górniczą - w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej. Pytanie jak wygląda z L4 czy trzeba je odrabiać . Jeżeli tak to czy za każdy dzień jaki było sie na L4 czy na opiece trzeba odrobić . Czy każdy miesiąc nie wypełni składkowy sie odejmuje . Pozdrawiam
Ekspert ZUS odpowiada:
W przypadku gdy pracownik kopalni jest zatrudniony pod ziemią na stanowisku robotniczym np. górnik pod ziemią i przebywał na zwolnieniu lekarskim, to ilość dni korzystania ze zwolnienia lekarskiego będzie odliczona z okresów pracy górniczej i pozostanie do odpracowania. W przypadku pracowników, którzy pracę wykonują częściowo pod ziemią i częściowo na powierzchni, i dla udowodnienia pracy górniczej obowiązani są przedstawić miesięczny wykaz zjazdów pod ziemię, ważna jest faktyczna ilość dni przepracowanych pod ziemią. Kwalifikacja danego miesiąca do pracy górniczej, zależy od ilości dni pracy pod ziemią. Jeżeli jest ich mniej niż połowa obowiązujących w danym miesiącu to w przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim może się okazać, że do dopracowania będzie cały miesiąc.
Partnerzy portalu
Patronaty portalu