WTOREK, 7 GRUDNIA, CZWARTA FALA COVID-19 FAKTEM: 19 366 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2; z powodu COVID-19 zmarły 504 osoby; 86 205 chorych zmarło od początku pandemii; 3 704 040 Polaków zachorowało od początku pandemii; najwięcej zachorowań w województwach: mazowieckim (2790), śląskim (2033), wielkopolskim (1917), dolnośląskim (1727), małopolskim (1444); 23 604 łóżka zajęte przez pacjentów z COVID-19; pod respiratorami przebywa 2036 pacjentów; 643 181 osób na kwarantannie.

Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter


Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie
Zaliczenie czasu pracy pod ziemią do emerytury
Proszę o informację jak są zaliczane miesiące do przepracowanego czasu na dole. Dodam, że jestem pracownikiem fizycznym, mam zestawienie dniówek pod ziemią i zaliczono mi miesiące, w których było 22 dni i więcej. W miesiącach, w których na zestawieniu było np. 21, 20 lub 19 już nie mimo, że sprawdziłem że w danych miesiącach dni roboczych (tzw. czarnych) nie licząc weekendów i świąt było właśnie tyle. Co jeżeli w danym miesiącu jest również dzień wolny bezpłatny ponieważ jako pracownik firmy górniczej czasami nie było pracy więc taki jeden czy dwa dni trafiało się w latach 90-tych. Na podstawie jakiej ustawy to jest uwzględniane.
Ekspert ZUS odpowiada:
Pytanie jest zbyt ogólne i nie zawiera wszystkich informacji, które pozwolą na udzielenie jednoznacznej odpowiedzi. Ustalenie prawa i wysokości emerytury górniczej wymaga przeprowadzenia szczegółowej analizy dokumentacji dołączonej do wniosku o emeryturę. Ustalenie prawa i wysokości emerytury górniczej określa ustawa z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z2021 poz. 291 t.j.). Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględni okresy pracy pod ziemią, jeżeli firma w której wykonywano taką pracę jest zakładem górniczym. Oznacza to, że w zakresie prowadzonej działalności zakład ten musi wykonywać na rzecz kopalń określone roboty górnicze lub montażowe. Dlatego przy ustalaniu prawa i wysokości emerytury górniczej wymagany jest miesięczny wykaz dniówek przepracowanych pod ziemią. W związku z powyższym, zaliczeniu do pracy górniczej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy będzie podlegał miesiąc, w którym będzie przepracowana pod ziemią pełna ilość zjazdów obowiązujących w danym miesiącu. Do pracy mieszanej będzie podlegał zaliczeniu miesiąc, w którym będzie przepracowana co najmniej połowa dniówek roboczych obowiązująca w danym miesiącu. Jeżeli pracownik nie udowodni połowy zjazdów pod ziemię to taki miesiąc nie będzie zaliczony do stażu pracy jako praca górnicza. Proponuję udać się do jednostki, która wydała decyzję w sprawie emerytury. Pracownik danej jednostki organizacyjnej ZUS w oparciu o posiadaną dokumentację udzieli niezbędnych wyjaśnień dotyczących uwzględnienia okresów pracy pod ziemią. Jeśli uzna Pan, że decyzja Zakładu jest niewłaściwa, w terminie 1 miesiąca od doręczenia decyzji może wnieść Pan odwołanie do Sądu.
Partnerzy portalu