CZWARTA FALA COVID-19 FAKTEM: 5 706 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2; z powodu Covid-19 zmarło 59 osób; 76 359 chorych zmarło od początku pandemii; 2 961 923 Polaków zachorowało od początku pandemii; najwięcej zachorowań w województwach: lubelskiego (1181), mazowieckiego (1070), podlaskiego (580), 4264 łóżka zajęte przez pacjentów covidowych; 353 pacjentów podłączonych do respiratora; 181 800 osób na kwarantannie. Wśród pracowników JSW odnotowano 1 nowy przypadek zarażenia. Od początku pandemii - 5858 pracowników

Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter


Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie
Zaliczanie okresów pracy górniczej
Jestem zatrudniony jako górnik pod ziemią. Staż pracy dla pracowników dołowych ustala się ze świadectwa pracy. Jednak nieświadomie oddałem w ZUS miesięczny wykaz zjazdów, który nie powinien mnie obowiązywać i ZUS uwzględnił go na moją niekorzyść. Ponadto już odrobiłem dzień za dzień z okresu 10 lat, na jaki był Miesięczny Wykaz Zjazdów, jednak w związku z powyższym naliczono mi miesiące nieskładkowe, które muszę jeszcze raz odrabiać. Proszę o odpowiedź: 1. Czy decyzja ZUS była słuszna? 2. Jakie kroki mogę podjąć, aby mój staż był naliczony tylko ze świadectwa pracy? Dziękuję za odpowiedź.
Ekspert ZUS odpowiada:
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie ponieważ nie napisał Pan w jakim podmiocie był Pan zatrudniony . Czy pracował Pan na kopalni czy innym podmiocie, który wykonuje prace na rzecz kopalń. Proponuję udać się do jednostki, która wydawała decyzję. W oparciu o posiadaną dokumentację zostaną Panu udzielone stosowne wyjaśnienia. Każda decyzja organu rentowego podlega kontroli sądu. Jeżeli nie zgadza się Pan z decyzją , to może Pan wnieść odwołanie od decyzji terminie 1 miesiąca. Prawomocne wyroki sądu są obowiązujące dla obu stron postępowania.
Partnerzy portalu