WTOREK, 7 GRUDNIA, CZWARTA FALA COVID-19 FAKTEM: 19 366 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2; z powodu COVID-19 zmarły 504 osoby; 86 205 chorych zmarło od początku pandemii; 3 704 040 Polaków zachorowało od początku pandemii; najwięcej zachorowań w województwach: mazowieckim (2790), śląskim (2033), wielkopolskim (1917), dolnośląskim (1727), małopolskim (1444); 23 604 łóżka zajęte przez pacjentów z COVID-19; pod respiratorami przebywa 2036 pacjentów; 643 181 osób na kwarantannie.

Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter


Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie
Praca górnicza wykonywana stale i w pełnym wymiarze pod ziemia
Dzień dobry Posiadam staż pracy na stanowiskach : dozorca oddziału urządzeń elektrycznych pozaprzodkowych pod ziemią , sztygar zmianowy oddziału urządzeń elektrycznych pozaprzodkowych pod ziemią. Czy praca na powyższych stanowiskach jest zgodna z stanowiskami wykazanymi w Zarządzeniu nr 9 Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 23 grudnia 1994 r. w sprawie określenia stanowisk kierownictwa ruchu i dozoru pod ziemia. ...., i jest traktowana jako praca wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią. Ww. stanowiska pełniłem w oparciu o stwierdzone kwalifikacje (świadectwo) wydane przez Dyrektora Urzędu Górniczego na stanowiska niższego i średniego dozoru ruchu elektrycznego pod ziemią. Czy przy ubieganiu się o emeryturę górniczą będę zmuszony przedstawić do ZUS pełny wykaz zjazdów z okresów w których pełniłem ww. funkcję czy też tylko zaświadczenie pracy ?
Ekspert ZUS odpowiada:
Na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów, praca pod ziemią wykonywana w kopalniach na stanowiskach: dozorca, sztygar zmianowy , a także na stanowiskach nadgórnik i sztygar oddziałowy jest traktowana jako praca górnicza wykonywana stale i w pełnym wymiarze pod ziemią i zaliczana wskaźnikiem 1,5 na postawie zaświadczenia, bez dodatkowych dowodów w postaci wykazu zjazdów.
Partnerzy portalu