Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Emerytura na wiek 50
Witam. 10 stycznia 2021 minęło mi 25 lat pracy na dole kopalni. 23 i pół roku to tzw. czysty dół i do tego półtora roku chorobowego(wiem,że takie są dane bo jakiś czas temu wysłałem papiery do ZUS-u aby to potwierdzić)Dniówek półtorakrotnych mam 2200.Pracuję cały czas na jednej kopalni.20 sierpnia 2021 stuknie mi 50 lat życia.Cytując scenę z filmu FILADELFIA -proszę mi to wyjaśnić jak sześcioletniemu dziecku...czy 21 sierpnia 2021 będę mógł przejść na emeryturę górniczą ze względu na wiek? Kiedy najwcześniej mogę złożyć dokumenty aby nie pracować ani dnia dłużej niż jest to konieczne?
Ekspert ZUS odpowiada:
Nie możemy Panu odpowiedzieć na łamach tego serwisu, czy 21 sierpnia 2021 będzie Pan mógł przejść na emeryturę górniczą ze względu na wiek. Aby udzielić takiej odpowiedzi, konieczna jest pełna analiza dokumentacji, która powinna być dołączona do wniosku o ustalenie prawa do emerytury górniczej. Uprawnienia w sprawie świadczeń emerytalnych rozpatrujemy wyłącznie na podstawie formalnie złożonego wniosku. Przy rozpatrzeniu wniosku ZUS zbada dokumenty potwierdzające charakter i okres zatrudnienia, dokona niezbędnych obliczeń i w decyzji poda, jaki posiada Pan staż pracy górniczej. Wniosek o emeryturę może Pan złożyć w dowolnym momencie. Kwestię związaną z niewykonywaniem pracy górniczej w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w związku z COVID-19, rozstrzyga zapis art. 56 ustawy z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Cov-2 (Dz.U. poz. 875). Okresy niewykonywania pracy górniczej w czasie obowiązywania jednego z ww. stanów z powodu zaprzestania lub ograniczenia działalności przez pracodawcę w związku z COVID-19, traktujemy jako okresy wykonywania tej pracy (zarówno przy ustalaniu prawa jak i wysokości emerytury górniczej). Warunkiem jednak jest kontynuowanie w tych okresach stosunku pracy, gotowość pracownika do wykonywania pracy, jak również wykonywanie tej pracy w miesiącu poprzedzającym zaprzestanie lub ograniczenie działalności przez pracodawcę w związku z COVID-19.
Partnerzy portalu