WTOREK, 25 STYCZNIA. TO JUŻ PIĄTA FALA COVID-19. 36 995 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2; z powodu COVID-19 zmarły 252 osoby; 104 097 chorych zmarło od początku pandemii; 4 584 360 Polaków zachorowało od początku pandemii; najwięcej zachorowań w województwach: mazowieckim (6340), śląskim (5509), małopolskim (3230); 14 153 łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19; pod respiratorami przebywa 1164 pacjentów; 946 658 osób na kwarantannie.

Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter


Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie
Praca na emeryturze
Jestem na emeryturze i chciałbym pracować 1/2 etatu w firmie pod ziemią. Czy szychty półtorakrotne (1,8) wypracowane i wykazane co kwartał do ZUS zwiększają wysokość emerytury więcej niż szychta zwykła dołowa. I czy praca w zwykłej firmie nie na kopalni zwiększa tyle samo emeryturę, czy jest to mniejsza kwota przyjmując w wszystkich tych przypadkach taki sam zarobek miesięczny. Dziękuję i pozdrawiam.
Ekspert ZUS odpowiada:
Praca górnicza w niepełnym wymiarze czasu pracy nie jest pracą górniczą w rozumieniu przepisów ustawy emerytalnej i tym samym nie może być zaliczona do pracy górniczej, tylko jako zwykły okres składkowy. Nie będą także zaliczone do pracy górniczej dniówki półtorakrotne wypracowane w tym okresie. Dla kwalifikacji pracy górniczej nie ma znaczenia, czy praca jest wykonywana w kopalni, czy też w innej firmie np. prywatnej, jednakże pod warunkiem, że w zakresie prowadzonej działalności zawodowej firma wykonuje roboty górnicze określone w art. 50c ust. 1 pkt 2 ustawy emerytalnej lub roboty budowlano-montażowe i inne określone w art. 50c ust. 1 pkt 3 tejże ustawy. Ważne jest również, na rzecz jakich kopalń firma wykonuje powyższe roboty.
Partnerzy portalu
Patronaty portalu