WTOREK, 25 STYCZNIA. TO JUŻ PIĄTA FALA COVID-19. 36 995 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2; z powodu COVID-19 zmarły 252 osoby; 104 097 chorych zmarło od początku pandemii; 4 584 360 Polaków zachorowało od początku pandemii; najwięcej zachorowań w województwach: mazowieckim (6340), śląskim (5509), małopolskim (3230); 14 153 łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19; pod respiratorami przebywa 1164 pacjentów; 946 658 osób na kwarantannie.

Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter


Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie
Wyrok sn
Zostałem powołany do Wojska Polskiego będąc pracownikiem kopalni i po służbie powróciłem do pracy na kopalni. Proszę o mi powiedzieć jakie jest stanowisko ZUS-u w kwestii niezaliczenia tego okresu do pracy górniczej w związku z wyrokami : Sygn. akt I UK 283/15, Sygn. akt I UK 513/16 Sądu Najwyższego RP .
Ekspert ZUS odpowiada:
Obowiązujące od 1.01.2007 r. przepisy ustawy emerytalnej w porównaniu do poprzednich regulacji prawnych, zniosły całkowicie możliwość uwzględniania okresów zaliczalnych do pracy górniczej. Zatem od tej daty, przy ustalaniu ogólnego stażu pracy wynoszącego w przypadku mężczyzn 25 lat, nie jest zaliczany między innymi okres służby wojskowej lub służby w pozostałych służbach mundurowych. Przywołany Wyrok Sądu Najwyższego dotyczy indywidualnej sprawy. Przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest natomiast zobowiązany do stosowania przepisów prawa obowiązującego - w tym zakresie przepisów ustawy emerytalnej. Przypomnę, że od nieprawomocnej decyzji Zakładu, każdemu ubezpieczonemu przysługuje prawo wniesienia odwołania do sądu, w terminie i na zasadach określonych w decyzji. Prawomocne wyroki sądów, są wiążące dla każdej ze stron postępowania tj. zarówno dla ubezpieczonego jak i dla Zakładu.
Partnerzy portalu
Patronaty portalu