WTOREK, 25 STYCZNIA. TO JUŻ PIĄTA FALA COVID-19. 36 995 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2; z powodu COVID-19 zmarły 252 osoby; 104 097 chorych zmarło od początku pandemii; 4 584 360 Polaków zachorowało od początku pandemii; najwięcej zachorowań w województwach: mazowieckim (6340), śląskim (5509), małopolskim (3230); 14 153 łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19; pod respiratorami przebywa 1164 pacjentów; 946 658 osób na kwarantannie.

Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter


Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie
Emerytura na wiek
Witam. Chcielibyśmy zapytać bo jest nas kilka osób i nurtuje nas ciągle to jedno odwieczne pytanie kiedy można przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy górniczej bo ilu nas dyskutuje to każdy przedstawia inną wersję. W tym przypadku przejście na emeryturę po 25 latach wypada w wieku 60, 65 lat i są wątpliwości czy kto kol wiek będzie w tym wieku w stanie pracować pod ziemią. Sytuacja wygląda tak że najpierw pracowałem w innych firmach w sumie 10 lat pracy w innych zakładach. Następnie podjąłem pracę w kopalni pod ziemią i tu pracuję już 11 lat z czego 5 lat w przodku na ścianie czyli dniówki 1/8 a 6 lat w transporcie na dniówkach 1/5. czyli do wieku 50 lat miałbym 5 lat dniówek 1/8 i 10 lat dniówek 1/5 oraz 10 lat pracy po za górnictwem. Czy jest możliwość przejścia na emeryturę wcześniej niż wymagane 25 lat pracy na dole. Prosił bym o jakieś wskazówki dziękuje i pozdrawiam.
Ekspert ZUS odpowiada:
Warunkiem koniecznym do przejścia na emeryturę górniczą jest między innymi posiadanie wymaganego stażu pracy górniczej, który w przypadku emerytury ze względu na wiek wynosi 25 lat, łącznie z okresami pracy równorzędnej z pracą górniczą, o ile okresy takiej pracy występują. W zależności od wieku emerytalnego, określona jest również minimalna liczba lat samej pracy górniczej, która w przypadku wieku 50 lat wynosi 15 lat, natomiast w przypadku wieku 55 lat odpowiednio 10 lat pracy górniczej. Jeżeli w okresie pracy górniczej występują tak zwane dniówki przodkowe, które przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej zalicza się w wymiarze półtora krotnym, powiększa się ogólny staż pracy górniczej. Przepisy ustawy emerytalnej nie określają granicy wiekowej, do której można wykonywać pracę górniczą oraz do której można wystąpić z wnioskiem o ustalenie prawa do emerytury górniczej. Jeżeli natomiast chodzi o uprawnienia do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy górniczej, to stanowisko w tej sprawie ZUS przedstawi w decyzji, po analizie wniosku o emeryturę i dołączonej do wniosku dokumentacji z przebiegu zatrudnienia.
Partnerzy portalu
Patronaty portalu