Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie
Ponowienie pytania
Przepracowałem w kopalni Powstańców Śląskich 4 lata i 7 m-cy ( 28-06-1979 do 31-01-1984 ) jako ślusarz pod ziemią. Dlaczego ZUS nie chce zaliczyć tego stażu pracy do pracy w szczególnych warunkach? Czy na świadectwie pracy wydanym 31-01-1984 musi być dopisek "w szczególnych warunkach" . Mam drugie pytanie, czy KWK Powstańców Śląskich w Bytomiu jeszcze istnieje, a jeżeli nie to gdzie znajduje się archiwum? Wojciech Kręski
Ekspert ZUS odpowiada:
Praca górnicza jest pracą w szczególnych warunkach i wynika to wprost z przepisów §4 Rozporządzenia Rady Ministrów z 7.02.1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. nr 8 poz. 43 ze zm.). W celu wyjaśnienia przyczyny odmowy zaliczenia okresu pracy w kopalni Powstańców Śląskich, proszę zwrócić się bezpośrednio do właściwego ze względu na adres zamieszkania oddziału ZUS. W sprawie dokumentacji osobowo-płacowej za czas pracy w byłej kopalni Powstańców Śląskich, proszę zwrócić się do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. - Zakład Kopalnie Węgla Kamiennego w całkowitej likwidacji , 41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Perla 10, tel. 32 363 44 50 lub 32 263 16 00.