WTOREK, 25 STYCZNIA. TO JUŻ PIĄTA FALA COVID-19. 36 995 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2; z powodu COVID-19 zmarły 252 osoby; 104 097 chorych zmarło od początku pandemii; 4 584 360 Polaków zachorowało od początku pandemii; najwięcej zachorowań w województwach: mazowieckim (6340), śląskim (5509), małopolskim (3230); 14 153 łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19; pod respiratorami przebywa 1164 pacjentów; 946 658 osób na kwarantannie.

Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter


Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie
Emerytura górnicza
Zwracam się z uprzejmą prośbą o poradę na temat emerytury górniczej. Przez 12 lat pracowałem w różnych zakładach- w tym 9 lat w zakładzie świadczącym usługi górnicze - produkcja i remont hydrauliki sterowniczej do obudów zmechanizowanych. Teraz mam 40 lat i od 3 lat jestem zatrudniony na stanowisku Inspektor pod ziemią w danej kopalni. Jest to dział Dokumentacji technicznej. Dniówek zjazdowych miałem 8 dni na miesiąc, więc z tego co się dowiedziałem, nie zalicza się to do pracy górniczej, gdyż takiego stanowiska w ZUS nie ma. Dostałem teraz propozycję zmiany jako Inspektor w dziale szybowym. Czy takie stanowisko jest w wykazie? Pozdrawiam
Ekspert ZUS odpowiada:
Stanowisko: inspektor w dziale szybowym, nie jest wymienione w wykazie stanowisk kierownictwa ruchu i dozoru ruchu pod ziemią w obowiązującym Zarządzeniu Nr 9 Ministra Przemysłu i Handlu z 23 grudnia 1994 r. w sprawie określenia stanowisk kierownictwa ruchu i dozoru ruchu pod ziemią. W takim przypadku dla udokumentowania pracy górniczej, wymagany jest miesięczny wykaz zjazdów pod ziemię. Aby sprawdzić, jaki okres pracy górniczej będzie zaliczony, można teraz wystąpić do właściwej ze względu na adres zamieszkania placówki ZUS - z wnioskiem o górniczą emeryturę. Do wniosku proszę dołączyć zaświadczenia i świadectwa pracy o wykonywaniu pracy górniczej, oraz miesięczny wykaz zjazdów za czas zatrudnienia na stanowisku inspektora w dziale szybowym pod ziemią. Do pracy górniczej ZUS zaliczy miesiące, w których zjazdy pod ziemią były wykonane przez co najmniej połowę dniówek roboczych w danym miesiącu. Następnie ZUS wyda decyzję, w której wskaże zaliczone okresy pracy górniczej i poinformuje, jaki okres pracy górniczej brakuje do nabycia prawa do górniczej emerytury.
Partnerzy portalu
Patronaty portalu