WTOREK, 25 STYCZNIA. TO JUŻ PIĄTA FALA COVID-19. 36 995 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2; z powodu COVID-19 zmarły 252 osoby; 104 097 chorych zmarło od początku pandemii; 4 584 360 Polaków zachorowało od początku pandemii; najwięcej zachorowań w województwach: mazowieckim (6340), śląskim (5509), małopolskim (3230); 14 153 łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19; pod respiratorami przebywa 1164 pacjentów; 946 658 osób na kwarantannie.

Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter


Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie
Emerytura inspektora ds gospodarki majątkowej
Dzień dobry. Urodziłem się w1988r. i mam pytanie odnośnie emerytury, bo nikt na moim zakładzie nie może mi pomóc. W kopalni KGHM-u pracuję od 01.2010, przez okres 18-stu miesięcy pracowałem jako ślusarz w pełnym wymiarze. Natomiast od 06.2011 pracuję jako "Inspektor ds. Gospodarki Majątkowej pod ziemią" (opisując krótko-inwentaryzacje i likwidacje ŚT) pod ziemię zjeżdżam około 11-13 razy w miesiącu (ponad połowa dniówek roboczych). Jak będzie wyglądała moja emerytura? Jaki przelicznik? Po ilu latach? Zdaje sobie sprawę, że pytanie zadaje wcześnie, ale jasna odpowiedź specjalisty może zaważyć nad dalszym przebiegiem mojej pracy.
Ekspert ZUS odpowiada:
Wykonywanie pracy pod ziemią przez co najmniej połowę dniówek roboczych w miesiącu, umożliwia przejście na emeryturę górniczą np. ze względu na wiek 50 lat, po spełnieniu warunku co najmniej 25 lat takiej pracy. Przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej ze względu na wiek, niektóre okresy pracy górniczej, w tym takie jak np. prace w przodku, bezpośrednio przy urabianiu i ładowaniu urobku lub w drużynie ratowniczej, zalicza się w wymiarze półtorakronym. To pozwala na szybsze uzyskanie wymaganego stażu 25 lat, gdyż 1 rok takiej pracy jest liczony jako 1 rok i 6 miesięcy. Przy wyliczeniu wysokości emerytury górniczej, do okresów pracy wykonywanej pod ziemią przez co najmniej połowę dniówek roboczych w miesiącu, stosuje się przelicznik 1,4. W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących Pana uprawnień, proponuję zgłosić się do najbliższej jednostki organizacyjnej ZUS.
Partnerzy portalu
Patronaty portalu