NIEDZIELA, 16 STYCZNIA, CZWARTA FALA COVID-19 FAKTEM: 16 667 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2; z powodu COVID-19 zmarło 35 osób; 102 305 chorych zmarło od początku pandemii; 4 313 036 Polaków zachorowało od początku pandemii; najwięcej zachorowań w województwach: mazowieckim (2578), małopolskim (2269), śląskim (2068); 14 519 łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19; pod respiratorami przebywa 1558 pacjentów; 263 467 osób na kwarantannie.

Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter


Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie
Emerytura inspektora (kghm)
Witam. Urodziłem się w 1988r. i mam pytanie odnośnie emerytury, bo nikt na moim zakładzie nie może mi pomóc. W kopalni KGHM-u pracuję od 01.2010 przez okres 18-stu miesięcy pracowałem jako ślusarz w pełnym wymiarze. Natomiast od 06.2011 pracuję jako \"Inspektor ds. Gospodarki Majątkowej pod ziemią\" (opisując krótko-inwentaryzacje i likwidacje ŚT) pod ziemią jestem około 11-13 razy w miesiącu(ponad połowa dniówek roboczych). Jak będzie wyglądała moja emerytura? Jaki przelicznik? Zdaje sobie sprawę, że pytanie zadaje wcześnie, ale jasna odpowiedź specjalisty może zaważyć nad dalszym przebiegiem mojej pracy.
Ekspert ZUS odpowiada:
Przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej ze względu na wiek 55 lub 50 lat, zalicza się okresy pracy górniczej, jeżeli praca ta wykonywana była co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy. Skoro wykonuje Pan ponad połowę dniówek/zjazdów pod ziemię w miesiącu, miesiące te podlegają zaliczeniu do pracy górniczej, a przy ustalaniu wysokości emerytury górniczej do tych okresów stosuje się przelicznik 1,4. Trudno z wyprzedzeniem określić przyszłe uprawnienia emerytalne, skoro do nabycia prawa do emerytury górniczej oprócz ukończonego wieku emerytalnego, należy udowodnić 25 lat pracy górniczej łącznie z okresami pracy równorzędnej z pracą górniczą - jeżeli okresy takie występują, a w tym co najmniej odpowiednio 10 lub 15 lat samej pracy górniczej. Sądzę, że wizyta w najbliższej placówce ZUS i porada pracownika ZUS, który doprecyzuje informacje o przebiegu ubezpieczenia, będą pomocne w podjęciu decyzji.
Partnerzy portalu
Patronaty portalu