NIEDZIELA, 16 STYCZNIA, CZWARTA FALA COVID-19 FAKTEM: 16 667 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2; z powodu COVID-19 zmarło 35 osób; 102 305 chorych zmarło od początku pandemii; 4 313 036 Polaków zachorowało od początku pandemii; najwięcej zachorowań w województwach: mazowieckim (2578), małopolskim (2269), śląskim (2068); 14 519 łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19; pod respiratorami przebywa 1558 pacjentów; 263 467 osób na kwarantannie.

Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter


Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie
Uprawnienia do emerytury górniczej
Z zakładem górniczym związany jestem od 2009r. Rozpocząłem pracę w dziale mechanicznym jako robotnik pod ziemią. W marcu 2014 roku po uprzednim zdobyciu kwalifikacji osoby dozoru ruchu w dziale maszynowym, pełniłem funkcję dozorcy w oddziale maszynowym (osoby dozoru ruchu). W lipcu 2014 roku zaproponowano mi stanowisko inspektora ds. przygotowania produkcji, rozwoju i projektowania procesów likwidacji zakładu górniczego pod ziemią. W maju 2016 roku przedłożono mi do podpisu porozumienie zmieniające poprzednią umowę o prace na stanowisko inspektor pod ziemią w dziale Głównego Mechanika (KDEM) przy jednoczesnym zachowaniu tego samego zakresu obowiązków pracy. Czy obecna moja sytuacja będzie uprawniała mnie do przejścia na emeryturę górniczą po 25 latach pracy? Czy poprzednie i obecne stanowisko pracy wymaga ode mnie wykazywania pełnej liczby dniówek zjazdowych? W przeciwnym razie, jakie kroki muszę podjąć aby wykonywana praca na rzecz zakładu górniczego upoważniała mnie do zachowania przywileju emerytalnego?
Ekspert ZUS odpowiada:
Ogólne zasady dotyczące przyznawania emerytur górniczych są znane. W przypadku emerytury górniczej bez względu na wiek, podstawowy warunek to udokumentowanie 25 lat pracy górniczej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią. Przykładowo pracownicy dozoru zatrudnieni w kopalni pod ziemią na takich stanowiskach jak: nadgórnik, dozorca, sztygar zmianowy i sztygar oddziałowy, wykonują pracę stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią. Pozostali pracownicy dozoru ruchu, jedynie miesięcznym wykazem zjazdów pod ziemię mogą udowodnić, że swoją pracę wykonują pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. Czyli w miesiącu wykonali tyle zjazdów pod ziemię, ile jest w danym miesiącu dni roboczych. Do tak zwanych dniówek zjazdowych dodatkowo zalicza się między innymi: okresy urlopu wypoczynkowego, kursy, szkolenia pozostające w związku z wykonywaną pracą, delegacje służbowe. Szczegółowe informacje w indywidualnych sprawach można pozyskać w najbliższej palcówce ZUS. Pracownik ZUS wskaże najlepsze rozwiązanie, jakie wynika z obowiązujących przepisów prawa i określi, jakie dokumenty będą konieczne w przypadku wystąpienia z wnioskiem o emeryturę górniczą.
Partnerzy portalu
Patronaty portalu