WTOREK, 25 STYCZNIA. TO JUŻ PIĄTA FALA COVID-19. 36 995 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2; z powodu COVID-19 zmarły 252 osoby; 104 097 chorych zmarło od początku pandemii; 4 584 360 Polaków zachorowało od początku pandemii; najwięcej zachorowań w województwach: mazowieckim (6340), śląskim (5509), małopolskim (3230); 14 153 łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19; pod respiratorami przebywa 1164 pacjentów; 946 658 osób na kwarantannie.

Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter


Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie
Emerytura górnika
Urodziłem się w 80 roku.Na kopalni pracuję od stycznia 2009 roku. Wcześniej pracowałem w innych firmach pozagórniczych. Obecnie mam przepracowane 8 la , szychty dniówkowe 1,8 wszystkie.W jakim wieku będę mógł przejść na emeryturę? Czy w grę wchodzi wiek 50 lat i 15 lat pracy na dole? Dziękuję za odpowiedż RAFAŁ
Ekspert ZUS odpowiada:
Aktualnie ubezpieczony może uzyskać prawo do emerytury górniczej ze względu na wiek 50, jeżeli posiada okres pracy górniczej wynoszący 25 lat, łącznie z okresami pracy równorzędnej, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej określonej w ustawie emerytalnej, czyli tak zwanej czystej pracy górniczej liczonej w wymiarze pojedynczym. Przy ustalaniu ogólnego stażu pracy górniczej i równorzędnej, uwzględnia się także okresy pracy górniczej liczonej w wymiarze półtorakrotnym. W wymiarze półtorakrotnym zalicza się okresy pracy w przodkach bezpośrednio przy urabianiu i ładowaniu urobku oraz przy innych pracach przodkowych lub okresy pracy w drużynach ratowniczych. Natomiast okresy pracy równorzędnej, zostały wymienione w ustawie emerytalnej i dotyczą pracy w urzędach górniczych na wskazanych w ustawie warunkach oraz innego zatrudnienia do 5 lat, w związku z likwidacją zakładu górniczego. Przypomnę, że emerytura górnicza dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje pod warunkiem, iż nie przystąpili do jednego spośród otwartych funduszy emerytalnych albo którzy zgłoszą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.
Partnerzy portalu
Patronaty portalu