Witam
Mam pytanie odnośnie dniówek zjazdowych. Czy jest jakiś dokument określający minimalny czas przebywania na dole żeby dniówka była uznana za dniówkę tzw. zjazdową dla stanowisk nierobotniczych pod ziemią gdzie w regulaminie pracy określona jest tylko ilość dni zjazdowych w miesiącu. Czy przykładowo zjeżdżając na dół o godz. 8 i wyjeżdżając o godz. 12 mam zaliczony dzień zjazdowy ? i jak ma się to do naliczenia mojej emerytury. Z góry dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam
Ekspert ZUS odpowiada:
Sposób ewidencjonowania przez pracodawców okresów zatrudnienia na stanowiskach na których jest wykonywana praca górnicza, o której mowa w ustawie emerytalnej, określa rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 31 marca 2008r. w sprawie sposobu ewidencjonowania przez pracodawców okresów zatrudnienia na stanowiskach, na których okresy pracy górniczej zalicza się w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury, oraz na niektórych innych stanowiskach pracy górniczej (Dz. U. z 2008r. Nr 72, poz. 423). Zgodnie z tym rozporządzeniem, pracodawca prowadzi bieżącą ewidencję okresów pracy oddzielnie dla każdego pracownika w oparciu o wydruki sporządzone na podstawie dowodów zarobkowych, z których wynika, na jakim stanowisku i w jakim okresie pracownik byt zatrudniony. W oparciu o miesięczne wydruki w załączniku do karty ewidencyjnej pracownika, pracodawca dokonuje zapisów:
- liczby przepracowanych dniówek w poszczególnych miesiącach w danym roku
kalendarzowym;
- liczby zjazdów pod ziemię w poszczególnych miesiącach w danym roku kalendarzowym;
- liczby przepracowanych dniówek w poszczególnych miesiącach w danym roku
kalendarzowym zaliczanych w wymiarze półtorakrotnym.
Wykazane okresy pracy w załączniku do karty ewidencyjnej pracownika, a także liczby zjazdów pod ziemię lub liczby dniówek przepracowanych w poszczególnych latach na stanowiskach oraz liczby przepracowanych dniówek zaliczanych w wymiarze półtorakrotnym na stanowiskach, stanowią podstawę do wpisania w zaświadczeniu pracy wystawianym na potrzeby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Z powyższego wynika, że pracodawcy prowadzą bieżącą ewidencję także zjazdów pod ziemię pracowników dozoru i kierownictwa ruchu, pracowników inżynieryjno-technicznych zatrudnionych pod ziemią, przy czym zjazd traktowany jest jak dniówka robocza. Przywołane przepisy nie określają, ile godzin pracownik powinien wykonywać pracę pod ziemią. Zakładając, że w miesiącu było 21 dni roboczych i pracownik dozoru ruchu wykazał w tym miesiącu 21 zjazdów pod ziemię wykonując swoją pracę – cały miesiąc będzie zaliczony do pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią.