PARTNERZY:
PATRONATY:

Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie
Urlop macierzyński
Witam. Moja żona obecnie jest na rocznym urlopie macierzyńskim, urodziła syna 31 maja 2013r, umowę miała do rozwiązania. Gdyby w trakcie tego urlopu zaszła ponownie w ciążę, to czy urlop będzie przedłużony czy skończy się 30 maja 2014r.? Pozdrawiam
Ekspert ZUS odpowiada:

Z podanych przez Pana informacji wynika, że żona korzysta z zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tytułu ubezpieczenia. Kodeks pracy przewiduje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Razem 52 tygodnie, co daje 364 dni. Zatem łącznie okres ten upływa 29 maja 2014.
W tym okresie żona może korzystać ze świadczeń z tytułu macierzyństwa – czyli zasiłku macierzyńskiego, przysługującego po ustaniu zatrudnienia. Jednak fakt zajścia w ciążę w trakcie urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego osoby nie posiadającej aktualnie tytułu do ubezpieczenia nie uprawnia do kolejnych, nowych zasiłków.
To oznacza, że urlop rodzicielski nie może być przedłużony, a lekarz nie będzie mógł wystawić zwolnienia od pracy w związku z kolejną ciążą. Dodam, że w tej sytuacji nie ma przeszkód prawnych, aby w trakcie korzystania z zasiłku macierzyńskiego podjąć nową pracę. Takie nowe zatrudnienie nie wpłynie na utratę prawa do tego świadczenia.